Dünya

Trablus içerisindeki su krizi bitti

Trablus içerisindeki su krizi bitti

 

Silahlı durumdaki grupların cumartesi gününde Trablus’a su sağlamakta bulunan ana istasyonu kapatmasından dolayı yaşanmaya başlayan su krizi, vanaların dün tekrardan açılması ile beraber son bulmuş oldu.

Endüstriyel Nehir İdaresinin Birimi tarafından yapılmış olan yazılı açıklama içerisinde, Eş-Şurayf’da yer alan istasyonunun vanalarının dün açılıp tekrardan su pompalanmaya başlanmış olduğu ve su krizinin artık bittiği ifade edildi.

Libya’da yer alan uluslararasındaki bir tanınırlığı bulunan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), ülkenin doğu bölgesinde yer alan silahlı güçlerin lideri olarak anınan Halife Hafter’e bağlı durumdaki güçleri Trablus’un su ihtiyaçlarını karşılamakta olan ana hattı kesmesinden dolayı suçlamıştı.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinatörü görevinde bulunan Maria Ribeiro da yapmış olduğu açıklama içerisinde, su pompalamasının durmasından dolayı ülkenin batı bölgeleri içerisinde yaşamını sürdüren yüz binlerce sayıdaki kişinin su problemi yaşamakta olduğunu ifade ederek, şehirlerin altyapılarına yönelik olarak bu çeşit saldırıların bir ”savaş suçu” şeklindeki anlama gelebileceğini açıklamıştı.

General Halife Hafter ise, başkent olan Trablus’u ele geçirebilmek amacıyla 4 Nisan tarihi içerisinde bir saldırı emri vermiş, bunun üstüne ise UMH birlikleri de Burkan el-Gadab isimli operasyonu resmi bir şekilde başlatmıştı.

Hafter’e bağlı olarak faaliyet gösteren güçler ilk günler içerisinde hızla ilerleyip Giryan ile birlikte Surman, Sabrata ve de Terhune gibi şehirleri ele geçirmeyi başardı. Fakat UMH’ye bağlı durumdaki birlikler başlatmış oldukları karşı operasyonlar sayesinde Ayn Zara ile birlikte Trablus Havalimanı, Vadi er-Rabi, Hillet el-Furcan ve de Kasr ben Gaşir gibi şehirleri Hafter güçlerine bağlı birliklerin elinden geri almayı başarmıştı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close