Dünya

ülke çok büyük bir şok yaşıyor

ülke çok büyük bir şok yaşıyor

Gabon içerisinde Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Ali Bongo’nun, değerli durumdaki bir ağaç olarak öne çıkan kevazingo kerestesi yüklü durumdaki 353 tane konteynerin liman içerisinde kaybolması skandalının sonrasında, Cumhurbaşkanı Yardımcısı görevinde bulunan Pierre Claver Maganga Moussavou’yla beraber Orman ve Çevre Bakanı görevinde bulunan Guy Bertrand Mapangou’yu görevden almış olduğu bilgisine ulaşıldı.

Yerel basında çıkmış olan haberlere bakılır ise, Gabon Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılmış olan açıklama içerisinde, Moussavau ve Mapangou’nun görevlerine son verilmiş olduğu ifade edildi. Orman ile Çevre Bakanlığı ise başbakanlığın direkt yetki alanına bağlanmış oldu, Mapangou’nun yerine de şu anda hiçbir isim atanmış değil.

Açıklama içerisinde, görevden alınmalar konusunda bir neden açıklanmamış durumdayken, Bongo’nun ülkenin gündemini bir zamandır meşgul etmekte olan kevazingo keresteleriyle dolu 353 tane konteynerin kiman içerisinde kaybolması skandalından dolayı bu iki ismin görevlerine son vermiş olduğu da ifade edilmekte. Şubat ile birlikte Mart ayları içerisinde, başkent Libreville’de yer alan Owendo kimanı içerisinde Çin asıllı firmalara ait 2 tane depoda, ihracatı yasak durumda bulunan, yaklaşık olarak 7,8 milyon dolar tutarındaki bir değere sahip 5.000 metreküplük bir kevazingo kerestesi bulunmuş durumdaydı. Olayla alakalı olarak şüphelilerden bazıları tutuklanmış ve söz konusu bu kerestelere de el konulduğu açıklanmıştı. Fakat mayıs ayı içerisinde 353 tane konteynerin de ortadan kaybolmuş olduğu ortaya çıkmıştı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close