Dünya

İdlib rejim ve Rusya tarafından tekrar vuruldu

İdlib rejim ve Rusya tarafından tekrar vuruldu

 

Beşşar Esed güçlerinin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nin sınırları içerisinde yer alan yerleşimlere gerçekleştirdiği yeni saldırılar kapsamında 5 tane sivil yaşamını yitirdi, 27 tane sivil ise yaralandı. Rejimi destekleyen Rusya da 1 tane ambulans ile birlikte Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) merkezine saldırıda bulundu.

Esed rejimi ile birlikte Rusya’ya ait olduğu açıklanan savaş uçakları, sabah saatleri itibari ile İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinin sınırları içinde Cisir eş Suğur ilçesi ile birlikte Han Şeyhun ilçesi ve ayrıca Kefir isimli köye hava saldırıları düzenlemeye devam ediyor.

Sivil Savunma kaynakları tarafından aktarılmış olan bilgilere bakılır ise Esed rejiminin hava saldırıları esnasında 5 tane sivil yaşamını yitirmiş bir durumda.

Muhaliflere ait olduğu açıklanan uçak gözlemevinin Rus asıllı savaş uçaklarının gerçekleştirmiş olduğunu ifade ettiği saldırılar esnasında da Han Şeyhun ilçesinde yer alan Sivil Savunma merkeziyle birlikte bir tane ambulans hedef alınmış bir durumda. Bahsi geçen bu özel merkez hizmet dışı kalmış durumdayken, düzenlenen bu saldırıya yönelik olarak ölü ile birlikte yaralı bilgisi de halen kesin değil.

Suriye’nin kuzeybatı bölgesinde yer alan İdlib ili nerdeyse iç savaşın başlangıcından bu zamana kadar muhaliflerin kalesi konumunda bulunuyor. Hali hazır bir şekilde iç göç yaşanmasıyla birlikte nüfusu 4 milyon insana kadar ulaştığı açıklanan İdlib ilinin merkezi, Mart 2015 tarihi içerisinde muhaliflerin kontrolüne geçmiş oldu. İdlib kenti, rejim güçlerinin en yoğun bir şekilde hedef almış olduğu bölgelerin ilk sırasında yer alıyor.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close