Dünya

Bücür için müebbet hapis cezası verildi

Bücür için müebbet hapis cezası verildi

Yeni yüzyıldaki en fazla ün kazanan uyuşturucu baronlarından Joaquin El Chapo Guzman, Amerika Birleşik Devletleri içerisinde ömür boyunca bir hapis cezasına çarptırılmış oldu. Mahkeme ise, müebbet cezaya ilave bir şekilde 30 sene ceza daha vermiş oldu.

2 sene öncesinde Amerika Birleşik Devletleri’ne iadesi gerçekleştirilen Meksika asıllı kartel lideri; eroin ile birlikte kokain dağıtımı gerçekleştirmekten, kaçak bir şekilde silah bulundurmanın yanı sıra kara para aklama işlemlerine kadar 10 farklı suçtan dolayı hüküm giymiş bir durumda. Guzman ayrıca, savcıların Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş yapan uyuşturucunun en büyük tedarikçilerinden bir tanesi diye tanımlamış olduğu Sinaola isimli uyuşturucu kartelinin lideri olmak ile suçlanmaktaydı.

”Bücür” lakabına sahip olan Guzman, Meksika’da yer alan bir tane hapishaneden firar etmiş olmasının üstünden sadece 5 ay geçtikten sonra, Ocak 2016 tarihinde tekrardan tutuklanmıştı. Pek çok yakın durumdaki adamı 11 hafta boyunca devam eden yargılama esnasında Guzman’ın aleyhinde özel olarak ifade vermiş idi.

Bir dönemler dünya üzerindeki en zengin adamlardan bir tanesi olan El Chapo, Meksika’nın kuzey bölgesinde yer alan karteli yönetmekteydi. Guzman zaman içerisinde, Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş yapan uyuşturucunun başlıca tedarikçileri arasında yer aldı ve 1 milyar dolar tutarını bulduğu konusunda tahminler bulunan serveti ile birlikte, Forbes’un dünya üzerindeki en zengin insanlar listesine 701. sıra içerisinden giriş yaptı.

Guzman tarafından Amerika Birleşik Devletleri içerisine tonlarca miktarda kokain sokmuş olduğu ve öte yandan eroin ile birlikte metamfetamin ve de esrar kaçakçılığı yapmış olduğu ve çok fazla sayıda ölüm emri vermiş olduğu da ileri sürülmekte.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close