Dünya

O adanın radyasyon oranıyla alakalı açıklama yapıldı

O adanın radyasyon oranıyla alakalı açıklama yapıldı

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin 1946 ila 1958 senelerinin arasında nükleer bir takım testler yürütmekte olduğu Pasifik Okyanusu’nda yer alan Marshall Adaları’nın bir takım alanları içerisinde ölçümü yapılan radyasyon oranının, nükleer santrallerle alakalı kazaların yaşanmış olduğu Çernobil ile birlikte Fukuşima’dan çok daha fazla bir durumda olduğu ifade edildi.

Araştırmayı yürütenler, nükleer durumdaki testlerin üstünden 60 seneden çok bir zaman geçmiş olmasına karşın Marshall Adaları üzerinde test gerçekleştirilen 4 tane mercan adası içerisindeki radyasyon oranının çok büyük bir alarm seviyesinde yer aldığını, bazı bölgeler içerisinde ölçümü yapılan değerlerin, nükleer durumdaki serpintilerin meydana geldiği Çernobil ile birlikte Fukuşima santrallerinin etrafında ölçümü yapılan değerlerden 10 veya 1.000 kat çok olduğunu açık bir şekilde ifade etti.

Marshall Adaları üzerinde yer alan Bikini isimli mercan aası içerisinde 1954 senesinde gerçekleştirilen ”Castle Bravo” ismine sahip hidrojen bombasıyla alakalı testin, 2. Dünya Savaşı esnasında Japonya’ya atılmış olan bombalardan 1.000 kat daha güçlü bir durumda bulunduğuna vurgu yapan araştırmacılar, Bikini Adası içerisinde tespit edilmiş olan nükleer serpintinin bölge içerisindeki en yüksek seviye olduğunu da açık bir şekilde ifade etmiş oldu.

Bikini Adası’nda yaşayan halk 1946 senesi içerisinde mecburi bir yer değişikliğine tabi tutulmuş, 1960’lı seneler içerisinde Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin adanın yerleşim yapılması amacıyla güvenli durumda bulduğunu açıklamasından hemen sonrasında adaya gitmiş olanlar yüksek seviyedeki radyasyon oranından dolayı tekrardan göç etmek mecburiyetinde kalmışlar idi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close