Ekonomi

Mesajdan dolayı 50.000 Türk Lirası tutarında ceza aldı

Mesajdan dolayı 50.000 Türk Lirası tutarında ceza aldı

 

Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından, icra takibinin dahilinde borçlu kişinin bir yakınına mesaj yollayan avukata idari bir şekilde para cezası verilmiş durumda.

Kişisel Verileri Koruma Kuruluna ait internet sayfası üzerinde bulunan karara bakılacak olursa, Kurul başvuru yapılmasının ardından gerçekleştirmiş olduğu inceleme esnasında, icrayla alakalı takip başlatılan avukat tarafından şikayetçi kişiye ait cep telefonu numarasına, icra takibi başlatılmış olan bir yakınının isim, soy isim ve hizmet numarasının bulunduğu bir kısa mesaj yollandığını açık bir şekilde tespit etti.

İncelemenin sonrasında, verinin sorumlusu konumunda yer alan avukat tarafından kişisel verilerden biri olan cep telefonu numarasıyla alakalı bilginin mesaj yollanıp kullanılıyor olmasının, kişisel verileri işleme faaliyeti olarak yer aldığı ve bu söz konusu durumun Kişisel Verilerin Korunması Kanunu içerisinde bulunan veri işleme şartına hiç bir şekilde dayanmamakta olduğu tespit edildi. Bu durumun üstüne ise Kurul; ”Kişisel durumda bulunan verilerin hukuka aykırı bir şekilde işlenmesini önlemek” şeklindeki yükümlülüğü hiç bir şekilde yerine getirmemiş olan veri sorumlusu avukatla alakalı 50.000 Türk Lirası tutarında idari bir para cezası uygulanması konusunda karar verdi.

Kurul kararı içerisinde, icra takibi benzerinde bir gerekçe bile yer alsa Kişisel Verilerin Korunması Kanunu içerisinde ifade edilen işleme şartları arasından herhangi bir tanesi mevcut durumda değil ise, ilgili şahıs hariç başka hiç kimseye mesaj yollanması, telefon ile arama, e-mail gönderme benzerindeki işlemlerin Kanun’a ayrıkı olduğu tespitine yer vermiş oldu.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close