Gündem

Çorum’da engelliler için mor taksi hizmeti başladı

Çorum‘da yaşayan engelli vatandaşların şehir içi ulaşımını sağlamak amacıyla “mor taksi” adı verilen yeni bir uygulama başlatıldı.

15 Temmuz Hürriyet Meydanı’nda yapılan tanıtımda hizmet vermeye başlayan 4 mor taksi görücüye çıktı.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, yaptığı açıklamada, “Çorum’da yaşayan tüm engelli bireylerin artık istedikleri zaman özgürce istedikleri yerlere gidebilecekler” dedi.

Yerel seçimler öncesi Belediye Başkan adaylığını açıkladığım süreçte bana gelen en önemli taleplerden biri de engelli vatandaşlarımızın kullanabileceği taksilerin hizmete koyulması idi. Seçimlerde başarı ile çıktığımda hemen Mor taksi yönetmeliği hazırlattım. Bu konuda Türkiye’nin ilk ili olması şerefi bize nasip oldu.

Açıklamalarına devam eden Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın “kentimizde bulunan tüm taksiciler Mor taksi uygulamasına sahip çıktılar ve benimsediler.

“Belediye olarak yönetmeliğimize 10 tane mor taksi ilave ettik. Halen normal olarak taksicilik yapan taksi sahipleri Mor Taksi uygulamasına geçmek istedikleri takdirde yeni bir panelvan araç alıp engelli vatandaşlarımızın rahatça kullanabileceği şekilde dizayn eden 5 taksicinin geçişlerini ücretsiz olarak geçişini sağladık. Kalan diğer 5 Mor Taksinin de  ihtiyaca göre gelecekte belediyemiz tarafından yapılacak ihaleyle alınabileceğine karar verdik.”dedi.

Açıklamalarına devam eden Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın “ Mor taksilerin aynı zamanda normal taksiler gibi hizmet vermeye devam ettiğinin altını çizen Aşgın, “İlimizde kullanılan Mor Taksilerin diğer taksilerden tek farkı, ayrıca engelli vatandaşlarımıza da hizmet verecek şekilde dizayn edilmiş olmasıdır. Mor taksiye ihtiyacı olan engelli kardeşlerimiz aradığında Mor taksi geliyor, taksinin arkasında bulunan rampası açılıyor ve engelli kardeşimiz tekerlekli sandalyesiyle aracın içine biniyor. Ve Mor taksi vasıtası ile istediği yere rahatça gidebiliyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close