Dünya

ABD ve Çin arasında ticari görüşmeler başlıyor

Haziran ayında  Çin ile ABD arasında gümrük vergisi anlaşmazlıkları sonrasında ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Şi Cimping’in sözlü atışmalar son hızla devam etmişti.

ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz Cuma günü yapılan görüşmeler sonrasında , “Çin hükümeti ile bir anlaşmaya varıp varmayacaklarını kestiremediğini ama belki bir noktada anlaşabileceklerini ama bunu kendisinin önemsemediğini belirterek aldığı karar sonrasında Çin’e uygulanan yüksek tarifeler onlarca milyar dolar kazandığını tekrarladı.

Bugün ABD Hazine Bakanı  ile Çin Ekonomi Çarı Başkan Yardımcısının bir görüşme yapması bekleniyor. Çin hükümeti, robot, yapay zeka ve diğer teknolojilerde ABD’nin uygulamalarına karşı direnmeye devam ederken Washington, robot, yapay zeka ve diğer teknolojilerde Çin’in bu teknolojileri çalmaya teşebbüs etmesinden şikayetçi olmaya devam ediyor. Bazı Amerikalı yetkililerin, Çin’in ABD’nin tekelinde olan robot, yapay zeka ve diğer teknolojilerde liderliğini  Çin’e kaptırmasından duyduğu tasayı belirtiyorlar.

Tarafsız ekonomistler ise her iki tarafın da birbirleriyle büyük bir görüş ayrılığı bulunduğunu, bu yüzden iki tarafında bir anlaşmaya varmasının kolay olmayacağına konusunda hemfikirler.

Mayıs ayında öncelikle Çin’in ve dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi Huawei’yi siber casuslukla suçlamasının ardından hem ABD’de hem Avrupa’da Huawei için ambargo konulması için yapılan görüşmeler sonrasında bazı yasaklar ve uygulamalar getirilmişti. Çin hükümeti ABD’nin bu uygulamalarından hemen sonra ABD’nin güvenilmeyen firmalarının bir listesini yapıp misilleme uygulayacağını söylemesine rağmen böyle bir liste açıklanmamıştı. Çin hükümeti en son olarak ABD’yi bencillik ve küstahlıkla suçlamıştı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close