Ekonomi

DenizBank bu sefer de Araplara satıldı

Daha önce üç kez el değiştiren en son Rus yatırımcı Sberbank  tarafından satın alınan DenizBank’ın yüzde 99,85’lik hissesini Sberbank, Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) Emirates NBD’ye satışı gerçekleşti.

İmza töreninde kısa bir konuşma yapan DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, 2012 yılında bankamız Rusya’nın en büyük bankası olan Sberbank’a satışı gerçekleşmiş ve yaklaşık 7 yıl sonra Sberbank’ta güç ve ticaret savaşlarının yapıldığı bir dönemde, ekonomik olarak zorlu bir süreçten geçerken Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) Emirates NBD tarafından gelen teklifle satışı gerçekleşmiştir. DenizBank Rus banka dev, Sberbank çatısı altında iken %301 büyüme göstermiş toplam mevduatı %335 yükselişle 146,3 milyar Türk Lirasına ulaşmıştır. DenizBank 1997 kurulmuş olup 2002 yılında yaşanan büyük krizi dahada güçlenerek atlatmış, 2004 yılında ise halka açılarak %25 hissesi halka arzedilmişti. 2006 yılında DenizBank Dexia’ya satılmış ve ardından 2012 yılında da Sberbank’a satılmıştı. Bu satış Rusya’nın tarihinde bir sefer de yurt dışına yaptığı en büyük yatırım hedefi olarak tarihlerine geçmişti” dedi.

KRTİK DÖNEMDE YATIRIM YAPTIK

İmza töreninde konuşma yapan Emirates NBD Başkan Yardımcısı ve İdari Direktör Heşam Abdullah El Kassım “ DenizBank yıllardır Türkiye’nin büyümesi için gerekli olan bir çok finansman ve fon yaratma özelliği olan bir kurumdu. DenizBank son 5 yıl içinde bir çok finans kuruluşuna yaklaşım 2 milyar dolar civarında bir parayı finansman kurumlarına sundu. Bu rakamlarda hizmet veren bir bankayı satın almak özellikle ekonomik krizin yaşandığı bir dönem olduğunu düşünürsek ciddi bir yatırım yaptığımızı herkes görmüştür. Biz bu yatırımımızın bizlere hem ikili ilişkilerde hem ticari olarak değer katacağına inanıyoruz” dedi.

Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close