Dünya

Suudi Arabistan’da radikal değişim

Şeriat ile yönetilen Suudi Arabistan’da son günlerde arka arkaya radikal kararlar alınmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan’da  seyahat, medeni durum, çalışma düzeni ve sosyal güvencelerle ilgili yapılan yeni düzenlemeler Resmi Gazete’de yayımlandı. Resmi gazetede Kraliyet kararnameleri olarak yayınlanarak yürürlüğe giren ve kadınlara yönelik bazı kısıtlamaları hafifleten düzenlemeler şöyle:

– Daha önce Suudi Arabistan’da 21 yaşından küçük erkeklerin ve kadınların velilerinin izni olmadan pasaport çıkarma hakları dahi yoktu. Ailelerinin izni olmadan da  ülke dışına çıkma hakkı bulunmuyordu. Son yapılan değişiklikle artık kadınlarda seyahat konusunda erkeklerle aynı eşit imkanlara sahip oldular.

– Suudi Arabistan’da şeriat yönetimi gereği kadınların medeni durum konusundaki değişiklik kapsamında “evli kadının ikamet yerinin, kocasının ikamet yeri olduğu” yönündeki yasa kaldırıldı.

– Daha önce nüfus kağıtlarında sadece erkeklere “aile reisi” statüsü veriliyordu. Eşlerini kaybeden kadınlara bu statü verilmezken yeni kararname ile artık eşini kaybeden kadınlar istedikleri takdirde “aile reisi” statüsüne sahip olacaklar. Artık yeni kararname ile isteyen kadınlara doğum, boşanma ve evlilik belgelerinin kendi istekleri doğrultusunda çıkarma hakkı tanındı.

– Daha önce ailelerinin veya eşlerinin izni olmadan çalışma hakkına sahip olamayan kadınlar, yeni çıkan uygulama sonrasında isteyen her kadın yaş ve engellik durumu gözetmeksizin çalışabilecek. Daha önce Suudi Arabistan’da kadınlar 55 yaşında emekli olabilirken yeni kararname ile hem erkekler, hem kadınlar 58 yaşında emekli olabilecekler.

İnsan hakları örgütlerinin Suudi Arabistan’a yaptığı ağır eleştirilerin ardından, Trump’ın da devreye girerek yaptığı bazı yönlendirmeler ile ülkede ikinci sınıf vatandaş konumunda olan kadınlar biraz olsun rahat nefes almaya başladılar.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close