Teknoloji

Whatsapp üzerinden dolandırıcılık mağduru olmayın

WhatsApp üzerinden insanlara ulaşarak onları dolandırmayı hedefleyen internet dolandırıcıları, son günlerde WhatsApp uygulamasının bugün yıl dönümü olduğunu ve bugünü kutlamak  amacıyla 1 GB internet hediye edeceğini belirterek verdikleri linklere tıkladıklarında kendilerine hediye olarak 1 GB internetin hesaplarına aktarılacağını söyleyerek tuzak kurmaya başladılar..

1 GB’lık ödüle ulaşmak isteyen kullanıcı kendisine verilen linke tıklayan kullanıcılar başka bir web sayfasında yönlendiriliyorlar ve burada kendilerine sunulan teklif hakkında sorular soran anket sayfasına yönlendiriliyor. Ayrıca 1 GB ödül için kullanıcılardan bu teklifi en az 30 kişiye daha iletmeleri şartı koşuluyor. İnternet dolandırıcılarının asıl hedefi tıklama sahtekarlığı yolu ile para kazanmak, yani sahte reklam tıklamalarını toplamak.

Açılan web siteleri Adidas, Nestlé ve Rolex de dahil olmak üzere farklı bir şirketten geliyormuş gibi davranan tamamen aldatmaca olan, insanlara ücretsiz internet erişimi gibi teklifler vaat edilerek linke tıklayan kurbanlarını ücretli SMS servislerine ya da telefonlarına kendilerinden habersiz yüklenecek uygulamalara yönlendiriliyorlar.

İNTERNETTE HİÇ BİR ŞEY ÜCRETSİZ DEĞİLDİR

ESET Türkiye Ürün ve Pazarlama Müdürü Can Erginkurban yaptığı açıklamda “ Kimlik avı ve sosyal mühendisliğe dayanan bu saldırıların temel noktası kullanıcılara ücretsiz hediyeler kazandırmayı düşündürmesi, ikinci unsurda kişinin iyi niyetle başkalarına yardım etme isteğinin suistimale uğramasıdır. Böyle bir duruma düşmemek için whatsapp uygulamalarından gelen linklere tıklamadan önce muhakkak iki kez düşünün.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close