Politika

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırım’ı tanımadıklarını açıkladı

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy  ve  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün gerçekleştirdikleri görüşme sonrasında ortak bir basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundular. Cumhurbaşkanı Erdoğan “ Türkiye, Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımayacaktır. ABD ile Güvenli Bölge için varılan mutabakat sonrasında Amerikalılarla beraber hareket merkezi kurma kararı aldıklarını ve Fıratın doğusuna yapılacak harekat hakkında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün yaptığı açıklamaların satır başlarını şunlar oluşturdu.

-Türkiye, Kırım’ı hiç bir şekilde tanımayacak.

– Kırım’da yaşayan soydaşlarımızın kimlikleri, kültürleri, temel hak ve hürriyetlerinin güvence altına alınması sağlanacaktır.

– Ukrayna hükümeti ile beraber 2011 yılında konsey kurduk ve ilişkilerimizi stratejik ortaklık seviyesine yükselttik. Konsey sonrasında her iki ülke arasında reform sürecinin yeni bir ivme kazanacağına inanıyorum.

– Geçtiğimiz yıl Ukrayna’dan ülkemize 1 milyon 300 bin turist ülkemize geldi Ukrayna ile beraber karşılıklı atacağımız birçok adım var..
Gelen turist yoğunluğu iki ülke halkı arasında ilişkilerimizin de ne denli geliştiğinin göstergesidir.

– Ukraynalı yetkililerle yaptığımız görüşmede FETÖ ile mücadele ve güvenlik alanında iş birliği oluşturduk. İki ülke arasında ekonomik ilişkilerde bazı sıkıntıların çözüme kavuşması için adımlar atıldı.

-Amerikalılarla birlikte Suriye’de bulunan barış koridorunda ortak bir harekat merkezi kurulmasının kararı verildi.

– (ABD askeri heyeti ile) Üç günlük bir görüşme periyodu içinde olduğumuz ABD askeri heyeti ile görüşmeler çok olumlu bir istikamette devam etmektedir.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ise yaptığı kısa açıklamada , ‘Türk iş dünyasını Ukrayna’ya davet ediyorum. Rahat çalışabilmeniz için size şahsım adına garanti verebilirim’ dedi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close