Dünya

Guatemala yeni Devlet Başkanını seçti

Orta Amerika ülkesi Guatemala’da bugün yapılan devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunda rakibi Umut Birliği Partisi lideri Sandra Torres’e %17’lik bir oy farkı ile oyların %58’ini alarak ülkenin 51’inci devlet başkanlığını Alejandro Giammattei aldı.

Guatemala Yüksek Seçim Mahkemesinin (TSE) açıkladığı resmi seçim sonuçlarına göre, seçimin ikinci turunda Vamos Partisi lideri Alejandro Giammattei geçerli oyların yüzde 58,8’ini kazandı.

Guatemala Devlet Başkanlığı seçimlerine halkın sadece %41’inin katıldığı seçimlerde Alejandro Giammattei’nin rakibi Umut Birliği Partisi lideri Sandra Torres ise yüzde 41 oy aldı.

Guatemala’da 16 Temmuz günü yapılan seçimlerin ilk turunda Umut Birliği Partisi lideri Sandra Torres  ilk sırada yer alırken Devlet Başkanlığını kazanan Alejandro Giammattei ilk seçimde ikinci sırada kalmıştı. Ama ikinci turda yeterli oyu kazanan Alejandro Giammattei devlet başkanı oldu.

Guatemala’da daha önce yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde 3 farklı dönemde 3 farklı partiden aday olan ancak ilk defa başkanlık görevine gelen 63 yaşındaki Giammattei, Ülkenin 51.’inci Devlet Başkanı olarak 14 Ocak 2020’de başkanlık yemini ettikten sonra resmen görevine başlayacak..

Particiliği bırakıp bayraklarımızı çıkartalım

Resmi seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra devlet başkanlığını kazanan Guatemala halkına seslendi. Giammattei vatandaşlarına yaptığı konuşmada “ Benim gibi sade bir Guatemala vatandaşı için bu ülkenin devlet başkanlığını yapmak büyük bir şeref ve onurdur. Halkıma yakın olacak bir devlet başkanı olacağım. Ülkenin yeniden inşa edilmesi için ne gerekiyorsa yapacağım. Siyası kutuplaşmaları ortadan kaldıracağım. Parti bayraklarını ve ideolojilerini bir kenara bırakıp yeni ve daha güçlü bir Guatemala için ne gerekiyorsa yapmaya hazırım” dedi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close