Gündem

Boyalı çıkan sıfır kilometre araç için mahkemeden emsal karar

Konya’da bir otomotiv firmasının yetkili bayisinden 2014 yılında Ömer G. adındaki bir vatandaş 171 bin lira ödeyerek sıfır kilometre lüks otomobil satın aldı. Ömer G. sıfır kilometre aracını 11 ay kullandıktan sonra bir arkadaşına satmaya karar verdi. Ömer G. ve arkadaşı otomobile oto ekspertizi yaptırdıklarında sıfır kilometre diye alınan aracının motor kaputu, kapıları, tavan ve çamurluklarının daha önce boyandığını öğrendiler. Aracını 11 ay kullandıktan sonra arkadaşına satmaya karar veren Ömer G, oto ekspertizinde yaptırdığı incelemede, otomobilin ön kaput, tavan, çamurluk ve kapılarında 5 parça boya olduğunu öğrendi.

Ömer G, oto ekspertizi esnasında yaşadığı şaşkınlığı atlatmasının ardından, soluğu aracını satın aldığı yetkili bayide aldı. Yetkili bayide bulunan yetkililerle görüşen Ömer G. zararının ve mağduriyetinin giderilmesini istedi. Bayi yetkilileri tarafından olumsuz yanıt alan Ömer G. avukatı aracılığı ile olayı 2014 yılının Aralık ayında mahkemeye taşıdı. Başvurdukları Konya 1. Tüketici Mahkemesi, Ömer G.’nin aldığı otomobilini yaklaşık 1 yıl kullanıldığını gerekçe göstererek, Ömer G’nin aracının bayiye iade edilmesi talebini reddetti.  Mağdur avukatı Önder Özer’in Konya 1. Tüketici Mahkemesi’nin temyiz etmesinin ardından Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 3. Hukuk Dairesi dosyayı detaylı inceledi.

EMSAL KARAR SONRASI 171 BİN LİRANIN GERİ İADE EDİLMESİNE KARAR VERİLDİ

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 3. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin verdiği kararı bozarak “ayıplı sıfır kilometre araç” satan yetkili bayinin bu sorumluluğu üstlenmesine karar vererek otomobilinin satıldığı tarihteki satış bedeli olan 171 bin liranın mağdura iade edilmesine karar verdi.

Mahkemenin verdiği karar sonrasında Ömer G.’nin avukatı “Konya’daki yargılama aşamasında bir çok bilirkişi raporuyla olayı ispatladık. Müvekkilim gibi başka mağdur insanlarda olayın duyulmasından sonra ortaya çıktı. Yaklaşık 5 yıla yakın bir süre hukuk mücadelesi verdik. Yerel mahkemenin verdiği karar sonrasında olayı İstinaf mahkemesine taşıdık. Mahkemenin verdiği karar neticesinde şimdi arabayı bayiye teslim edeceğiz ve araba için ödemiş olduğumuz 171 bin lirayı geri alacağız. Verilen bu karar emsal nitelik taşıyor. İstinaf mahkemesi tüketicinin haklarını bir kez daha korumuş oldu” dedi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close