Gündem

Milan’da 27 kişinin katliamının acısı 32 yıldır unutulmuyor

18 Ağustos 1987 günü  PKK terör örgütü tarafından gerçekleştirilen en kanlı baskın sonrasında 16’sı çocuk 27 kişi katledilmişti. Saldırının üzerinden 32 yıl geçmesine rağmen hayatlarını bu saldırıda kaybedenlerin acıları hala dinmedi.
Siirt’in Eruh ilçesi Kılıçkaya köyü Milan mezrasında PKK’lı teröristlerce 18 Ağustos 1987’de gerçekleştirilen, saldırı sonrasında aralarında 3 günlük Bahar Narin ve 6 günlük Zeynep Beştaş’ın da bulunduğu 16’sı çocuk, 5’i kadın 27 kişinin hayatını kaybettiği katliamın izleri hala hafızalardan silinmedi.
Yaşanan katliamdan sonra hayatlarını kaybedenlerin anısına Eruh Kaymakamlığınca 1214 rakımlı tepede hizmete açılan Şehit Uzman Çavuş Mikail Kaya Botanik Parkı’nda adlarına anıt yapılan şehitlerin ailelerinin acısı ilk günkü gibi taze.
3 GÜNLÜK BEBEĞİ DAHİ GÖZLERİNİ KIRPMADAN ÖLDÜRDÜLER
Eruh Kaymakamı Murtaza Dayanç yaptığı açıklamada, 18 Ağustos 1987 günü  PKK tarafından Cumhuriyet tarihinin en kanlı ve en kalleş saldırılardan biri Milan mezrasına gerçekleştirilmiş olduğunu söyledi.
Yapılan saldırıda hedefin tamamen köylüler olduğunu söyleyen Kaymakam Murtaza Dayanç “ Kalleş ve hainlerden oluşan PKK terör örgütü üyeleri köylüleri hedef alarak saldırdılar. Öldürdükleri 27 sivilin 16 tanesi çocuklardan oluşuyordu. Nasıl bir nefrettir ki 3 günlü ve 6 günlük iki bebeğe kurşun sıktılar. Bunun vicdana sığacak hiç bir şeyi yok, yaptıkları asla unutulmayacaktır” dedi
Milan mezrasında yaşanan katliamı anlatmaya kelimelerin kifayet etmediğini aktaran Dayanç, Çok acı verici ve ibret alınması gereken bir hadise olduğunu belirten Dayanç açıklamalarına şöyle devam etti; Hainlerden oluşan PKK terör örgütü bu zamana kadar en büyük zararı Kürt halkımıza vermiştir.. Milan mezrasında katlettikleri tüm insanlar Kürt vatandaşlarımızdı ve bu yörenin insanlarıydı. Bunu kimse unutmamalı. Bizler de kaymakamlık olarak bu saldırının unutulmaması için şehitlik anıtı yaptırdı. Orada hepsine ayrı ayrı isim, yaş kategorisine göre bir şehitlik anıtı inşa ettik” diyerek sözlerini tamamladı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close