Politika

Yüzbinlerce Suriyeli ülkesine dönecek

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Muhammed Vecih, yaptığı açıklamada” Türk askerinin  bölgeyi tamamen güvenli hale getirmesi ve terör örgütünü temizlenmesi sayesinde yakın zamanda binlerce Suriye vatandaşı ülkesine dönecektir. Terör örgütlerinden Suriye halkı çok şey çekti. Suriye halkı tamamen bölgenin terörden arınmasını bekliyor. Bir çok vatandaşımızın malları gasp edilmiş, çocuklarını ellerinden alarak dağa götürmüşler, tarlalarını yakmışlar. Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı harekatı sonrasında nasıl evlerine dönenler olmuşsa bu bölgede de terörden arındığında evlerine bir çok vatandaşımız dönecektir” dedi.

İç savaş sonrası Suriye’den kaçarak Akçakale ilçesinde yaşamaya başlayan Deham Kuveyis 7 yıldır evlerine dönecekleri günü adeta iple çektiklerini evini ve vatanını çok özlediğini dile getirerek ABD ve Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölgeye ilişkin vardığı mutabakatın tüm Suriyelileri sevindirdiğini ifade etti.

Açıklamalarına devam eden Kuveyis “ Kendisi gibi bir çok vatandaşının terör örgütü PYD/PKK tarafından topraklarına el koymasını hiç bir Suriye vatandaşının kabullenemediğini, ailesini, topraklarını, akrabalarını özlediğini dile getirirken PYD/PKK korkusu yüzünden evlerine dönmeye korktuklarını dile getirdi. Türkiye’nin güvenli bölge için yürüttüğü çalışmaları bir çok Suriyelinin takip ettiğini, güvenli bölge için her iki ülkenin varacağı ortak mutabakat sonrasında ülkemize dönmek için bir umut ışığı doğdu. İnşallah çok kısa bir süre sonra topraklarımızdan terör örgütü tamamen çıkartılacak ve topraklarımıza korkusuzca döneceğiz.

Türkiye’de bir çok insan bizleri iyi karşıladı. Bizler her zaman Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ve Türk hükümetinden Allah razı olsun diye bahsediyoruz. Türk halkına ve devletine ne kadar teşekkür etsek de azdır diyerek sözlerini tamamladı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close