Dünya

Göçmenlerin 19 günlük bekleyişi sona erdi

İtalyan basınına bugün bazı yayın organları tarafından servis edilen haberlere göre, Agrigento Cumhuriyet Savcısı  Luigi Patronaggio, göçmenleri taşıyan geminin içinde bulunan bazı göçmenlerin gemiden atlayarak karaya ulaşması üzerine gemide iki hekim eşliğinde incelemelerde bulundu.

1,5 saat süren inceleme sonrasında Savcı Patronaggio, gemide bulunan tüm göçmenlerin hemen tahliye edilmesi ve ayrıca resmi makamlara gemiye de el konulması talimatını verdi. Savcının  talimatına göre, gemiden bulunan göçmenlerin denize atlayarak karaya ulaşma çabaları sonrasında gemiden ayrılmayan 89 göçmen  Lampedusa’ya çıkacak.

İSPANYA GÖÇMENLER İÇİN GÖNDERİYOR

Twitter’dan konu hakkında açıklama yapan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez de “İspanyol donanmasına ait bir geminin düzensiz göçmenleri almajk üzere yola çıkmak için hazırlanması talimatını verdiğini” duyurdu..

İtalyan basını da İspanya Başbakanı’nın talimatı ile hazırlanan donanma gemisinin 3 gün içinde Lampedusa limanına geleceğini ve daha sonra göçmenleri alarak İspanya’nın Balear adalarına taşıyacağını yazdı.

OCEAN VİKİNG GEMİSİNDE ENDİŞELİ BEKLEYİŞ DEVAM EDİYOR

Öte yandan, 4 operasyonda 356 kişiyi kurtaran Fransız Sınır Tanımayan  Doktorlar (MSF) ve SOS Akdeniz adlı STK’ler tarafından yapılan 4 ayrı operasyon sonucunda 356 kişi kurtaran Ocean Viking gemisinde bulunan göçmenleri Akdeniz’deki bekleyişlerinin 11. Gününde Ocean Viking gemisi İtalya ve Malta’dan güvenli liman taleplerine cevap alamadıkları için geminin Akdeniz’in uluslararası sularında endişeli bekleyişleri hala devam ediyor.

OPEN ARMS OLAYI

Geçtiğimiz ay başında İspanyol STK Proactiva Open Arms’ın gemisi, Akdeniz’de 3  farklı grup halinde 160 düzensiz göçmeni denizden kurtarmış, ve bu göçmenleri kurtaran Open Arms gemisinin güvenli liman olarak İtalya  ve Malta’ya yanaşmak istemiş ve bu talebine her iki ülke de olumsuz yanıt vermişti.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close