Gündem

Hayaleti çalanların sırrı ortaya çıktı

13 Temmuz günü yabancı uyruklu iki kişi tarafından Marmaris’te GMM Yatçılık’a ait Jeanneau 64 model “Ghost 3” isimli yelkenli tekne kiralanmıştı. Tekneyi kiralayan kişiler takip cihazını söktükleri yatla sırra kadem basmışlar ve 19 Temmuz’da kiralama süresi dolmasına rağmen tekne teslim edilmeyince şirket yetkilileri durumu Sahil Güvenlik birimlerine bildirdiler. Teknenin Türk kara sularından kaçırılmış olduğunu tespit edilmesi üzerine İnterpol ile irtibata geçerek çetenin yakalanması için çalışmalara başlanmıştı.
ORGANİZASYON NASIL ÇÖKERTİLDİ
Akdeniz’de bir çok ülkede bugüne kadar 37 tekneyi çalan şebekenin başında Rus Deniz Kuvvetleri’nden emekli Albay Oleg Popilov olduğu ve şebekenin finansörlüğünü de Nikandrov Sergei Nikolaevich yaptığı tespit edildi. Tekneyi çalacak 8 kişilik çete mensubu gruplar halinde 11 ve 12 Temmuz günü Dalaman Havalimanına indiler. Daha sonra çete elemanları Marmaris’te bir pastanede buluşarak üç farklı otelde konaklamaya başladılar. Kiralanan tekneyi  Vladimirovich Sokolov adlı kişi, temmuz ayında “Ghost 3” isimli yelkenli tekneyi kiraladı. Tekneyi çalacak sekiz kişilik çete, 11 ve 12 Temmuz’da iki grup halinde Dalaman Havalimanı’na indi. Marmaris’te bir pastanede buluştuktan sonra üç otelde konakladılar. Tekneyi Aleksei Roshchanovskii ve Anatoli Shutov, Victoriya Maskina ve Dinara Anshakov kiralık bir otomobille marinaya gelerek yetkililerden teslim aldılar
OYUNCAKLA ALDATTILAR
Kiralanan tekne ile 13 Temmuz günü ayrılan zanlılar önce Marmaris İçmeler yakınındaki bir koya demir attı. Tekneyi kiralayan ve marinadan teslim alan iki kadın ve iki erken daha sonra tekneden ayrılarak daha önce kaldıkları otele geri döndüler. Tekneden kalan iki kişi 15 Temmuz akşamı teknede bulunan takip cihazını söktüler. Şüpheleri üzerine çekmemek için uzaktan kumandalı akülü bir oyuncağı tekneye bağlayan zanlılar 16 Temmuz günü Ghost 3 adlı tekneyi Türk karasularından çıkardılar. Otellerine geri dönen tekneyi kiralayan ve teslim alan ikisi kadın ikisi de erkek olan şebekenin 4 elemanı da aynı gün konakladıkları otelden çıkarak Dalaman havalimanından Moskova’ya uçtular.
MOSKOVA’DA GÖZALTINA ALINDILAR
Sahil güvenlik ve emniyet birimlerinin elde ettiği belgeler ve görüntüler ışığında yakın ülkelerden başka teknelerin çalındığının tespit edilmesi için İnterpol tarafından Rus polisine haber verilmesi üzerine Rus polisi tekneyi çalan kaptanlardan Anatoli Shutov’u Moskova’da yakalayarak gözaltın aldılar.
SON 1 YILDA 37 TEKNE ÇALMIŞLAR
Yat kiralama şirketi yöneticisi Haluk Pekşen yaptığı açıklamada, “Şebeke 2018 yılında 49 bu yılda 37 tekneyi aynı yöntemlerle çaldı. Bu teknelerin 6 tanesi bulunarak sahiplerine teslim edildi. Ülkemizde çalınan 15 teknenin de bu şebeke tarafından çalındığını düşünüyoruz” dedi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close