Gündem

Emniyet Müdürlüğü organize çetelere aman vermiyor

Emniyet Genel Müdürlüğü son dönemde artan çetelere ve suçlara müdahalede kararlılığını sürdürerek mafya tipi organize suç örgütlerine aman vermiyor. Bu yılın ilk 8 aylık döneminde mafya tarzı çetelere 103 operasyon düzenlendi ve bu operasyonlar kapsamında 1226 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin emniyetteki işlemlerinin ardından çıkarıldıkları nöbetçi mahkemeler tarafından 436 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Bu yıl sadece Türkiye içinden değil ayrıca yurt dışından da mafya örgütlerine ve liderlerine aman verilmedi. Bu yıl yapılan operasyonlarda Balkan ve Kafkas uyruklu 10 mafya çete üyesi yakalanırken ayrıca 5 örgüt lideri de gözaltına alınarak tutuklandı. Bu şahısların sınır dışı edilme işlemleri halen devam etmektedir.

Çok sayıda silah ele geçirildi 

Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen operasyonlarda; mafya tarzı organize suç örgütlerinin daha önce gerçekleştirdiği ve gerçekleştirilmesi düşünülen eylemlerde kullanılmış veya kullanılması düşünülen, yasa dışı yollardan temin ettikleri 189 tabanca, 88 av tüfeği, 3 uzun namlulu silah ve 7930 adet fişekle beraber bir çok çek, senet ve benzeri suç unsurları ele geçirildi.

Operasyonlar son sürat devam ediyor

Organize suç örgütlerine yapılan baskınlarda her yıl sayılarda ciddi artış yaşanıyor.2017 yılında organize suç örgütlerine yönelik  sadece 99 operasyon gerçekleştirilirken 2018 yılında ise 162 operasyon gerçekleştirilmişti. Bu yılın ilk 8 ayında ise şu ana kadar 103 operasyon gerçekleşirken 2017 yılı ile 2018 yılları arasında organize suç örgütlerine yapılan baskınlar ve operasyonlarda %64’lük bir artış meydana gelmişti.

Uluslararası operasyonlar yapıldı

Geçtiğimiz yıl sadece ülke genelinde değil aynı zamanda uluslararası 6 operasyona imza atan Emniyet Genel Müdürlüğü 123 bölgesel suç örgütünü de tamamen çökertti. Yapılan operasyonlarda çete lideri ve çete üyesi olarak 2209 kişi gözaltına alınmış ve bu kişilerden 793’ü tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close