Dünya


Dünya İsrail askerine kafa tutan Filistinli kadını konuşuyor

Beytullahim’in Beyt Cala beldesindeki Al-Mahrur Mahallesi’ne buldozerle eşliğinde gelerek burada bulunan bir restoran ve eski bir evi yıkan İsrail askerlerine kahramanca karşı koyarak binanın ve restoranın engellenmesine çalışan bir kadının görüntülerinin sosyal medya üzerinden milyonlarca beğeni geldi.

Oslo Anlaşması’na göre “C bölgesi” içinde kaldığını ve ruhsatsız olduğunu iddia eden İsrail güçleri tarafından yıkılan restoran ve evin daha sonra izinsiz olarak yapıldığı ve yapılan yerlerin tekrar asker gücü ile yıkılması hakkında konuşan Filistin Kurtuluş Örgütüne (FKÖ) bağlı Hasan Bureyce yaptığı açıklamada “ Yahudilere yeni yerleşim birimleri yaratmak ve bölgedeki Filistin halkının bölgeyi terk etmesi için yaptıkları baskılar devam ediyor. İsrail hükümeti tarafından bir çok İsrail vatandaşı Beytullahim’in Beyt Cala beldesi civarına yakın bir yerde kamp alanı kurarak burada konuşlanmaya başladıklarını ve yıkım yapılan yerlere de burada beklemekte olan İsrail vatandaşlarına inşaat yapmaları konusunda maddi destek verdiklerini” açıkladı.

Geçtiğimiz yıldan bu yıla kadar geçen süreç içinde İsrail hükümeti Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 500’den fazla ev ve işyerlerini yıktı. 1995 yılında Filistin hükümeti ile İsrail hükümeti arasında yapılan ikinci Oslo anlaşması kapsamında Batı Şeria’da bazı bölgeler A, B ve C olarak ayrılmıştı.

Yapılan anlaşma kapsamında %18’lik A bölgesi tamamen Filistin yönetimine verilirken, %21’lik alanın güvenliği İsrail hükümetine idari yönetimi Filistin yönetimine verilmişken geri kalan %61’lik olan bölgenin idari ve güvenliği tamamen İsrail hükümetine bırakılmıştı.

İsrail hükümeti C bölgesinde Filistin vatandaşların her hangi bir inşaat yapmasına izin vermezken, sıradan sebeplerle bölgede ev ve iş yerleri bulunan Filistin vatandaşlarına ait mülkleri yıkmaya devam ediyor.

Son yıkımda ismi açıklanmayan Filistinli kadının, İsrail askerlerine karşı direnci sonrasında bir çok Filistin vatandaşı da örgütlenerek bu tarz yıkımlara engel olmak için çalışmalara başladılar.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close