Siyaset

Erdoğan ve Putin Moskova’da görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Jukovskiy Uluslararası Havaalanı’nda bir araya geldi.

Erdoğan, yaptığı açıklamada MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’nın açılış törenine davetinden ötürü Putin’e teşekkürlerini sundu.

Rusya’nın savunma sanayisine yönelik üretimleri görme olanağı bulduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yolcu uçaklarından savaş uçaklarına, helikopterlere, üretimde olan bütün motorlara kadar bütün bunları görme noktasında memnuniyetimi dile getirmek isterim. Savaş uçaklarının gösterilerin izleme olanağı bulduk. Su-34, Su-35 ve Su-57 görüntülerini hep beraber izledik.” açıklamasını yaptı.

Bütün bunların yanında uzayla ilgili çalışmaların çok daha manidar olduğunu ifade eden Erdoğan, “Uzaya yönelik adımlar bilimsel manada Rusya’nın nereye geldiğini göstermesi bakımından büyük önem taşıyor. Kendileriyle buradan görüşmemizi yaptık, yolculuklarında başarılar diledik.” sözlerini kullandı.

Erdoğan, Putin ile gerek ikili, gerekse heyetler arası görüşmelerde bölgesel gelişmeleri değerlendirme fırsatını bulacaklarını da açıkladı.

Putin: “Bölgesel konuları ele alacağız.”

Putin ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’a fuar ziyareti esnasında sivil ve askeri alanda kullanılan ürünleri gösterdiklerini açıkladı.

Bunun sadece Rusya’nın gücünü değil aynı zamanda iş birliği olanağını da ortaya koyduğunu açıklayan Putin, şunları söyledi:

“Türkiye’nin ekonomi alanında yüksek teknoloji planlarından haberdarız. Elbette çok rağbet gören alanlarda çabalarımızı bir araya getirebiliriz. (Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmemizde) bölgesel konular arasında yer alan hassas konuları da görüşeceğiz.”

İki lider daha sonra baş başa görüştü. 1 saat 20 dakikalık görüşmeden sonra heyetler arası görüşmeye geçildi.

Heyetler arası görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, MİT Başkanı Hakan Fidan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da hazır bulundu.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close