Ekonomi

İBB ulaşımda yeni ücret tarifesini açıkladı

İBB tarafından Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından gerçekleştirilen toplantıda ulaşımda yeni ücret tarifeleri hakkında alınan kararlara ilişkin açıklama yapıldı. Yapılan resmi açıklamada arabalı vapur ücretleri, okul ve personel servis ücretleri, taksi dolmuş ve minibüs ücretleri ile taksimetre ücretlerinde yeni tarifeye geçileceği açıklandı. Elektronik biletlerde herhangi bir artış olmadığı, servis ücretlerinde ise %13 oranında bir artışın olduğu ve yeni tarifeye bugün itibari ile geçildiği, ücretlendirmelerin de yakıt maliyetlerindeki artış, amortisman giderleri, enflasyon rakamları ve bunlara ek olarak vatandaşların gelir durumları göz önüne alınarak hazırlandı ve uygulamaya konuldu denildi.

Taksi tarifelerinde mevcut ücretler üzerinden taksimetre açılış ücreti 5 TL olarak belirlenirken, kilometre başı ücretin 3,10 TL’ye ve en kısa mesafe ücretini de 13 TL olarak hesaplandığı ve bu artışın %25’e tekabül ettiği açıklandı.

Minibüs tarifelerinde standart olarak %25 oranında zam yapıldığını indi bindi ücretlerinin 2.5 TL olmasına, öğrencilerin minibüsleri kullandıklarında 1,5 TL ödemesine, taksi dolmuş ücretlerinin de %24 oranında arttırıldığı belirtilirken personel servis ücretlerine de %13 oranında zam geldiği açıklandı.

Şehir hatlarının arabalı vapur tarifelerini Çubuklu-İstinye hattında %20 zam uygulanırken, Sirkeci-Harem arabalı vapur geçiş ücretlerine de %10 zam yapıldığı açıklandı. Ayrıca arabalı vapur hattını kullanan elektrikli araçların fiyat tarifelerinde %50 oranında indirim yapılmasına karar verildiği açıklandı.

Açıklanan zamlar sonrasında taksimetre tarifeleri konusunda taksicilerle, minibüs ücretlerine yapılan zamlar sonrasında minibüs sahiplerinin aldıkları zammı beğenmedikleri ve bu konuda ilerleyen zamanlarda tekrar yeni bir zam talebinde bulunacakları öğrenildi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close