Dünya

Endonezya’nın başkenti değişti

Endonezya’nın yeni başkenti, doğal afet riski ve altyapı sorunlarından dolayı Borneo Adası’nın doğusunda coğrafi olarak ülkenin merkezi konumundaki stratejik alanda kurulacak.

Endonezya hükümeti bu konuda yaptığı açıklamada başkent Cakarta’yı nüfusun yaklaşık yüzde 60’nın yaşadığı Cava Adası’nın kuzeyinde Malezya ve Brunei Sultanlığı ile paylaştığı Borneo Adası’na taşıyacağını resmi olarak açıkladı.

Doğu Kalimantan’ın Endonezya ekonomisine kömür, madencilik ve petrolle büyük katkılar sağlarken turizm ve tarım ekonomisi ülkenin gelişen sektörlerine destek olacak.

 

Doğu Kalimantan’ın seçilmesindeki nedenler

Doğu Kalimantan’ın yeni başkent olmasının en büyük etkenlerden birisi özellikle doğal afet bölgesinden uzak olması, yerleşim alanlarının fazlalığı ve Brunei Sultanlığına yakın olmasından dolayı tercih edildi. Ayrıca Endonezya’nın en gelişmiş kenteleri olan Samarinda ve Balikapan kentlerine yakın olması da  Doğu Kalimantan’ın başkent olarak tercih edilmesinde etkin rol aldı.

Doğu Kalimantan’ın başkent olarak seçilmesi hakkında İçişleri Bakanı Tjahjo Kumolo yaptığı açıklamada, başkentin değişecek olması eski başkent Cakarta’nın ülkenin finans ve ticari merkezi olmasını değiştirmeyeceğini yeni başkentlerinde idari olarak hizmet vereceklerini belirtti.

Doğu Kalimantan’a yeni başkanlık sarayı, adli makamlar, büyükelçilikler, merkez bankası ve meclis gibi idari binaların yapımlarına 2020 yılının sonlarına doğru başlanacağı ve 2024 yılın ilk aylarında taşınacağı ve bu taşınma bütçesinin ortalama 33 milyar dolarlık bir yatırımla yapılacağını açıklandı.

Devlet Başkanı Joko Widodo, yaptığı açıklamada Cakarta’nın artan nüfusu, hava kirliği, temiz su gibi ihtiyaçları karşılamada yaşadığı zorluklara birde trafik kargaşası eklendiğinde başkent olarak 260 milyon civarında bir nüfusu olan bir ülke olarak daha iyi bir başkent olacağını düşünerek Doğu Kalimantan’a taşınmaya karar verdiklerini açıkladı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close