Dünya

Yemen’de hapishaneye uçaklı saldırıda 100 kişi hayatını kaybetti

Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan koalisyon güçleri Yemen’de Husiler’in tutuklu bulunduğu hapishaneye hava saldırıları düzenledi. Uluslararası Kızılhaç örgütü tarafından akşam saatlerinde yapılan ilk açıklamaya göre bu saldırıda 100 kişinin hayatını kaybettiği öğrenilirken halen hava saldırısı sonucu tamamen yıkılan hapishanenin yıkıntıları arasında cesetlerin çıkarıldığı öğrenilmiştir.

Koalisyon güçleri ise saldırı sonrasında yaptıkları açıklama saldırı düzenledikleri yerin hapishanenin değil, Husilere ait silahların bulundurulduğu bir askeri hedefin vurulduğunu bildirdi.

Yaşanan saldırı sonrası Facebook üzerinden Mahkum İşleri Ulusal Komitesi Müdürü Abdulkadir el-Murtada yaptığı açıklamada “Husilerin kontrolü altında bulunan hapishaneye yapılan saldırı sonrasında kurtarma ekipleri saldırıların halen devam etmesi yüzünden bölgeye ulaşmakta zorluk yaşadıklarını açıkladı.

Hava saldırısının görgü tanıkları saldırı sonrasında bir çok kişinin özel araç ve ambulanslarla hastanelere kaldırıldığını, hapishanede tutuklu bulunan kişilerin hala binanın altında mahsur kaldıklarını ifade ettiler.

Uçakların saldırısı sonrasında Husiler Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’ı suçlayarak uluslararası örgütlerin olayı takip etmesini istediler.

Geçtiğimiz Perşembe günü  Aden ve Ebyen şehirlerine yapılan saldırılar sonrasında 300’den fazla Yemen vatandaşı hayatını kaybetmişti.

Birleşik Arap Emirlikleri saldırı sonrasında Arap koalisyon güçlerine karşı Yemen hükümeti tarafından yapılan saldırılara misilleme olarak silahlı teröristlere saldırı düzenlediklerini resmi olarak açıklamışlardı.

Yemen’de 2014 yılında meşru yönetime karşı darbe girişiminde bulunan Husiler o dönemden itibaren başkent Sana ve bazı şehirlerin denetimini elinde tutarken ülkede uzun süredir siyasi bir iktidarsızlık yaşanıyor. Suudi Arabistan hükümeti öncülüğünde kurulan koalisyon güçleri 2015 yılının Mart ayından itibaren Yemen hükümetine destek vermek için Husilere karşı saldırılarda bulunuyor.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close