Teknoloji

Huawei’den ABD’ye siber saldırı suçlaması

Kısa bir sürede dünyanın en büyük cep telefonu şirketlerinden birisi olan Huawei tarafından yapılan yazılı açıklamada “ Şirketlerine ABD tarafından hackerların Huawei’nin dahili bilgi sistemlerine ve kurum içi ağlarına siber saldırılar düzenletildiği iddia edildi

Konu hakkında ayrıca açıklamada bulunan Çin hükümeti de yaptığı açıklamada “ Ahlaki değerleri hiçe sayarak ABD yönetimi Huawei şirketinin gelişmesini engellemek için Huawei’nin Çin devleti için ajanlık yaptığı iddialarını öne sürerek dünya piyasasındaki itibarını zedeleyerek satışlarını düşürdüğü iddiasında bulundu.

ABD’nin ayrıca Huawei’nin sevkiyatlarını özellikle geciktirerek şirketin itibarını zedelediğini, ayrıca Huawei çalışanlarına vize vermediği, ABD topraklarında çalışan Huawei personeline üstü kapalı tehditlerle iş yapmaları engellediği, ayrıca Federal Soruşturma Bürosunun (FBI), ABD topraklarında Huawei çalışanlarına şirket hakkında bilgiler toplaması için baskılar yaptığı ifade edildi.

Çin hükümeti ayrıca Washington yönetiminin sadece Huawei değil bir çok büyük Çin şirketini ülkelerinin milli güvenliğine zarar verdiğini iddia ederek Çin şirketlerini zarara sokmaya çalıştıkları iddia edildi.

ABD hükümeti Mayıs ayında aldığı bir kararla, Huawei’ye kendi telefonları için özel olarak ürettiği  5G mobil ağ altyapısını kullanarak milli ağlarına sızmaya çalıştığını iddia ederek Huawei’nin ABD’deki ürün ve servis ağlarına büyük kısıtlama getirmişti.

İki ülke arasında yaşanan ticari kriz sonrası Google’da yaptığı açıklama ile Huawei’nin yeni modellerinde kendilerine ait uygulamaların yer almayacağını açıklamıştı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close