Dünya

Kilise korosundaki 30 çocuğa cinsel tacizde bulunan rahip 30 yıl ceza aldı

Son yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan bir çok Katolik Kilisesi’ndeki küçük çocuklara yönelik yaşanan  cinsel taciz skandallarına bir yeni skandal daha eklendi.

Uzun yıllar Albay rütbesi ile Amerikan Hava Kuvvetlerinde rahiplik yapan Arthur Perrault  hakkında Nisan ayında 6 çocuğa ağır cinsel taciz iddiasında dava açılmış ve bu dava sonrasında rahip Arthur Perrault suçlu bulunmuştu.

KİLİSE AİLELERE 3 MİLYAR DOLAR TAZMİNAT ÖDEDİ

Katolik kiliselerinde 1992 yılından beri bir çok cinsel taciz olayın artmasının ardından ABD’de Katolik kiliselerinde yaşanan bir çok cinsel istismar ve taciz olaylarının üstü kapatılmıştı. ABD’de Katolik kiliselerinde mağdur edilen çocukların aileleri tarafından açılan davalar sonrasında kilise bugüne kadar yaklaşık 3 milyar dolar tazminat zorunda kalmıştı. ABD kanunlarına göre çocuklara karşı cinsel istismar ve taciz suçu işleyenlerin aldıkları hapis cezasının %85’ini çekmeden cezaevinden çıkamıyorlar.

Eski rahip kilise korosunda bulunan çocuklara cinsel istismarda bulunduktan sonra olayın duyulması üzerine önce 1992 yılında Fas’a kaçmış, daha sonra başka ülkelere giden rahip Arthur Perrault tekrar Fas’a geri dönmüş, ABD yetkililerin baskısı sonucu rahip Fas hükümeti tarafından 2017 yılında tutuklanarak ABD’li yetkililere teslim edilerek sınır dışı edilmişti.

Rahip Arthur Perrault dokuz çocuğa 1991 ve 1992 yılında görev yaptığı Alberquerque’teki Kirtland Askeri Havaüssü’nde bulunan Katolik kilisesinde görev yaparken çocuklara aldığı hediyeler ve gezilere götürerek kandırdıktan sonra cinsel tacizde ve istismarda bulunduğu öğrenildi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close