Gündem

Raporlu tatilci tazminat alamadı

Bir işyerinde çalışan Esin A. adındaki kadın rahatsızlığını öne sürerek İstanbul Beykoz’da bulunan özel tıp merkezinden 16 Ocak 2017 tarihli aldığı sağlık raporunu şirkete sunarak işine gitmedi. Ama çalıştığı iş yeri yaptığı kısa bir araştırma sonrasında Esin A.’nın 15 ve 16 Ocak tarihlerinde Bolu Kartalkaya’da bir otelde tatil yaptığını, otel rezervasyonunu da şirket bilgisayarından yaptığını da tespit ederek tatil fotoğraflarını şirket bilgisayarında buldu.
Aradan iki gün geçtikten sonra Esin A. bu seferde diş ağrısı şikayeti ile gittiği bir tıp merkezinden 19 Şubat 2017’de rapor aldı. Ancak aldığı raporun bir gün sonrasında 20 ve 21 Şubat tarihleri arasında Kartalkaya’da tatilde olduğuna dair kayıtlara ulaşırken daha önce de 14-15 Eylül tarihleri arasında rapor alan ve o dönem aynı şirkette yönetici konumunda çalışan N.D. isimli şahısla Bodrum’da tatilde olduğu tespit edilirken, Esin A.’nın bir gayri menkul raporunu eski yöneticisi N.D.’ye gönderdiği tespit edildi.
Esin A.’nın çalıştığı şirket Esin A.’yı bunları gerekçe göstererek tazminat vermeden işten çıkarması üzerine Esin A. çalıştığı eski şirketi hakkında dava açarak tazminatını talep etti.
Mahkeme heyeti işverenin avukatının mahkemeye sunduğu delilleri inceleyerek şirketin çalışanı Esin A.’nın iş sözleşmesinin feshinin haklı nedenlere dayandığına karar vererek işverenin tazminatsız işten çıkarmasını haklı buldu. Mahkeme heyeti Esin A.’nın iyi niyet ve ahlak kurallarına uygun olmayacak şekilde hareket ettiğine hükmederek mahkeme giderlerinin de Esin A. tarafından ödenmesine karar verirken, karar sonrası Esin A.’nın avukatı istinaf mahkemesine itirazda bulundu.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close