Dünya

Güney Kore’de kürtaj skandalı

Güney Kore’nin Gangseo’da bulunan bir hastaneye 7 Haziran tarihinde giden 6 haftalık hamile bir kadına, yanlışlıkla kürtaj yapılması Güney Kore’yi karıştırdı. Yapılan ilk araştırmalar sonrasında iki hastanın kimliklerini karıştıran hastane personeli hatası yüzünden normal kontrole gelen hamile kadına kürtaj yapıldığı iddia edildi.
Kürtaj operasyonunu yapan doktor ve hemşirenin hatalarını kabul ettikleri ve verdikleri ifadelerinde hatalarını kabul ettikleri belirtilirken emniyet güçleri ve sağlık bakanlığı tarafından ‘’bedensel hasara yol açan ihmal’ suçundan ötürü soruşturma açıldığını belirtti.
Polis yetkilileri yaptıkları açıklamada “Yanlışlıkla kürtaj yapılan hamile kadının hastaneye beslenme iğnesi olmak için geldiği, hamile kadına hemşire tarafından anestezi uygulandığı, doktorunda hastanın kimlik bilgilerinin teyidini yapmadan kürtaj operasyonunu gerçekleştirildiği öğrenildi. Yanlışlıkla kürtaj yapılan kadının kendisine kürtaj yapıldığını hastaneden ayrıldıktan sonra öğrendiği belirtildi.
Güney Kore’de yaşanan kürtaj skandalı sonrasında ülkede kürtajın yasallaştırılması için çalışmalar devam ederken, kürtaj olmak isteyen kadınlar için hala çeşitli yaptırımlar uygulanmakta.
Yanlışlıkla bebeği kürtajla alınan annenin konuyu mahkemeye taşıyıp, taşıyamadığı henüz bilinmemekle beraber, hatalı kürtajın yapıldığı hastane ve doktorlar hakkında soruşturma açıldığı ve bu yanlış kürtaj sonrasında ülke genelinde tekrar kürtaj konusunda tartışmaların alevlendiği, konunun tekrar meclise taşındığı öğrenildi.
Güney Kore medyası olayın ortaya çıkmasından itibaren doktor ve hemşire ile defalarca röportajlar yapmaya çalışırken hastanenin yanlışlıkla kürtaja maruz kalan hastanın adının açıklanmamasını manşetlerine taşımaya devam ediyor.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close