Gündem

Memurum ben bana kimse bir şey diyemez dönemi bitiyor

Özellikle son dönemlerde bir çok vatandaşın kamu çalışanlarının hizmetlerinden memnun olmamasından dolayı artan şikayetler üzerine kamu çalışanlarının denetlenmesi için yeni bir uygulamanın başlatılmasına karar verildi.

HER ŞEY ŞEFFAF BİR KAMU YÖNETİMİ İÇİN

Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan kamu çalışanlarının daha iyi denetlenmesi ve vatandaşların yaşadıkları mağduriyetlerinin önüne geçilebilmesi için Cumhurbaşkanlığı tarafından “Kamu Hizmetlerinin Sunumu, İzlenmesi ve Değerlendirilmesi hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi” taslağında; etkin, verimli, hesap verebilir, beyanı ve memnuniyeti esas alan ve şeffaf bir kamu yönetimi oluşturulması için alınacak tedbirlerle yer verildi.

1 OCAK 2020’DE YÜRÜLÜĞE GİRECEK

Yeni yılın ilk günlerine kadar yapılacak araştırmalar sonrasında kamu kurumlarının hizmet süreçleri ile kurumsal yapıları gözden geçirilecek ve eksikliklerin giderilmesi için 6 ay boyunca tüm kamu kurumlarının yeni uygulamalara hazır hale gelmesi sağlanacak. 1 Ocak 2020 günü yürürlüğe girmesi planlanan taslak, yürürlüğe girdikten sonra da geliştirmeler yapılarak vatandaşların kamu personelinden duyduğu rahatsızlık ve şikayetler asgariye indirilmeyi hedefleniyor.

GİZLİ VE ÖZEL DENETÇİLER DENETLEME YAPACAK

Tüm kamu hizmetlerinde çalışan memurların görevlerini yerine getirip getirmediğinin tespiti için denetçiler görev yapacaklar. Denetçi görevini üstlenen kişiler kamu kuruluşlarına hizmet almaya gelen bir vatandaş gibi çalışan kamu görevlilerini denetleyecekler.

Bu uygulama ile görevi başında vatandaşı azarlayan, görev saatlerinde başka işlerle uğraşan kamu görevlileri tespit edildiği takdirde hakkında yasal işlemlerin başlatılacağı, şikayetlerin devam etmesi ve bu şikayetlerin gerçekliğinin tespit edilmesi durumunda memurluk hizmetinden çıkarılacakları bilgisine ulaşıldı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close