Gündem

Teslim olan teröristler HDP ile PKK işbirliğini anlattılar

Terör örgütü PKK/KCK’dan kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan teröristler ifadelerinde PKK ile HDP arasındaki ilişkiyi gözler önüne serdi.

İfadelerinde PKK insan kaynağı sağlamak için gençleri dağa çıkarmak için ikna yöntemleri kullandığı ayrıca ideolojik ortamın hazırlanmasında HDP’nin aktif rolü dikkatlerden kaçmadı.

8 Ağustos günü güvenlik güçlerine teslim olan 23 yaşındaki B.B.T kod adlı terörist S.C, verdiği ifadesinde, “ Seçim çalışmalarına destek olmak için İstanbul Eenyurt ilçesinde bulunan HDP ilçe merkezine gittim. Burada bana 45 gün boyunca “PKK ideolojisi” ve “kadın tarihi” hakkında verilen eğitim sonrası Diyarbakır HDP İl Başkanlığına gönderilerek burada da  15 gün boyunca ‘PKK tarihi’ ve ‘YJA-Star’ üzerine ideolojik eğitim aldım. Daha sonra HDP’li yöneticilerin yönlendirmesi ve yardımları ile Suriye’ye geçerek örgüte katıldım.”

19 yaşındaki K.Z adındaki teröristte verdiği ifadesinde 15 yaşında iken halasının örgüt üyesi olmasından etkilenerek 29 Mayıs’ta teslim olan 19 yaşındaki K.Z kod adlı terörist B.C de ifadesinde, 2015 yılında 15 yaşındayken halasının örgüt üyesi olmasından etkilenerek örgüte katılmaya karar verdiğini belirtti.

Terörist B.C, ” Van’da bulunan HDP’nin bürosuna giderek örgüte katılmak için kayıt yaptırdım. HDP bürosundan kayıt yaptırdıktan sonra 2 örgüt mensubu beni Van merkezinde bulunan bir eve götürdüler ve bu evde 4 örgüt mensubuyla kaldık. Daha onra beni 2 örgüt kuryesi yasa dışı yollarla Irak’ın kuzeyine geçirdiler” dedi.

2014 yılında terör örgütü PKK’ya katıldığını ifade eden 19 yaşındaki C.F.B kod adlı terörist Ç.K, ifadesinde “Kardeşim 2014 yılında terör örgütüne katılmıştı. Ben Mersin’de Tırmıl Miting alanında 2015 yılında yapılan Nevruz kutlamalarına katıldım. Burada yanıma gelen iki kişi kardeşimin beni görmek istediğini, beni ona götüreceklerini ama sonra tekrar geri getireceklerini çünkü her aileden bir kişiyi örgüte kabul ettiklerini söyledi. Daha sonra bana uçak bileti alarak beni Van’a götürdüler. Bana daha önce verilen telefon numarasını aradığımda biri gelerek beni Van’da bulunan HDP basın irtibat bürosuna götürdü. Burada gece yarısına kadar kaldıktan sonra beni Hakkari’nin Yüksekova ilçesinden geçirerek Kuzey Irak’ın kuzeyinde bir yere götürdüler ve bende böylece PKK’ya katılmış oldum” dedi.

23 yaşında iken 2014 yılında PKK’ya katılan Ş.S kod adlı S.E, ifadesinde Diyarbakır HDP İl Başkanlığı yetkililerine giderek PKK’ya katılmak istediğimi ve Ayn el-Arap’a gitme talebinde bulundum. HDP’li yetkililer beni Suriye’ye götüreceklerini söylediler ve benden nüfus cüzdanımı istediler. Döndüğümde tekrar nüfus kağıdımı bana vereceklerini söylediler. Aynı gün beni HDP il binasından Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan bir eve götürüldüm. Önce Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine buradan da Suriye Ayn el-Arap’a götürülerek örgüte katıldım.” ifadesini kullandı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close