Gündem

Çapa Diş Hekimliği Fakültesinde 7 bina tahliye edildi

26 Eylül’de İstanbul’da meydana gelen depremin ardından hazırlanan ön hasar tespiti sonucunda, İstanbul Valiliği, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Diş Hekimliği Fakültesindeki 7 binanın depremden etkilendiğinden dolayı tahliyesine karar verildiğini bildirdi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, nedeniyle İÜ İstanbul Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi ile İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yerleşkelerinde 26 Eylül tarihinde meydana gelen 5.8 şiddetindeki deprem sonrası, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca İstanbul Üniversitesi (İÜ) Diş Hekimliği Fakültesindeki binaların hasar tespiti için görevlendirilen teknik ekipler tarafından ön tespitler yapıldığı belirtildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı teknik ekipler İÜ İstanbul Tıp Fakültesinde  bulunan binaların ön hasar tespiti sonrasında yerleşke içinde bulunan 7 binanın depremden etkilendiğine, Dekanlık binası, Cerrahi Tıp Bilimleri Binası, Temel Tıp Bilimleri binası ile İç Hastalıkları Poliklinikleri binasında hasar bulunmadığının tespit edildiği bildirildi.

Açıklamanın devamında “Hasar kontrolü yapılan Diş Hekimliği Fakültesinde bulunan 7 binada genel olarak tüm binaların bodrum katlarında bulunan kolonlarının betonlarının deniz kumundan elde edildiği, beton kalitesinin çok düşük olduğu ve uğradığı rutubete bağlı olarak betonların dökülmeye başlandığı, olası başka bir depremde daha ciddi hasarlara yol açılacağı düşünülerek bu binaların tahliyesine karar verilmiştir” denildi.

26 Eylül günü yaşanan deprem sonrası İÜ Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri eğitim aldıkları binaların hasar gördüğünü gerekçe göstererek fakülte önünde oturma eylemi yaparak derslere girmemişlerdi. İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklama sonrasında öğrenciler şahsi eşyalarını alarak binaları tahliye ettiler.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close