Dünya

Türkiye’yi seçen Volkswagen’e skandal çağrı

Alman otomotiv devi Volkswagen Türkiye’de fabrika açma kararı, Avrupa’daki bazı isimler tarafından eleştiriliyor. Türkiye’ye yatırım yapılmasına karşı çıkan Avrupa Parlamentosu Başkanı Manfred Weber, karardan memnun olmadığını açıkladı.

Volkswagen, yeni fabrika ile ilgili Türkiye ile Bulgaristan arasında bir tercih yapacaktı. Alman otomotiv devi kararını Türkiye’den yana kullandı ve Manisa’da bir fabrika kurmak için Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi A.Ş.’yi kurdu.

Bulgarlar, 1,4 milyar euroluk yatırımla ilgili çileden çıkarken, Alman Der Spiegel’e konuşan Avrupa Parlamentosu Başkanı Manfred Weber, bu yatırımı istemediğini açıkladı. Weber, Volkswagen’i tercihi yüzünden kınadığını belirterek, yatırım kararının gözden geçirilmesini talep etti.

Bu açıklamalar sürse de Volkswagen 1 milyar liralık sermayeyle şirketi kurdu. Volkswagen, Manisa’da yaklaşık 7 bin kişilik istihdam sağlayacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Volkswagen’e ait Man Şirketi’nin Akyurt’taki arazisinin yatırım yeri olarak ilan edildiğini açıkladı.

Eski Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliyev ise yarışın eşit şartlarda yapılmadığını iddia ederek Türkiye’nin ayrıcalıklı olduğunu öne sürdü.

Bulgar ulusal radyosu BNR’ye beyanat veren Plevneliyev, “Bu eşit bir mücadele olmadı. Türkiye kurallara bağlı kalmadı” dedi

2022 yılında faaliyete geçmesi planlanan Manisa’daki fabrikada Skoda’nın Karoq, Seat’ın Ateca modeli imal edilecek

Volkswagen’in açıkladığı karar sonrasında bölgedeki emlak piyasası hareketlendi. Gayrimenkul fiyatlarının İstanbul ile yarıştığı görülen bölgede, 1+1 dairelere yoğun talep gerçekleşti. Özellikle kiralık konutlara ilgi yükseldi. Gayrimenkul uzmanları, bir daire için günde 40 kişinin aradığını ifade etti.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close