Dünya

Hindistan’da WhatsApp tartışılıyor

İsrailli siber gözetim firması NSO Group tarafından WhatsApp ile Hindistanlı aktivist ve gazetecileri izlediği iddiası büyük tartışmalara neden oldu.

WhatsApp’ın, İsrailli NSO Group’a dava açmasından sonra ortaya çıkan casusluk çalışmaları nedeniyle çok sayıda siyasetçi, gazeteci ve aktivist, Hindistan Halk Partisi (BJP) yönetimine suçlamalar yöneltti.

Muhalefetteki Hindistan Ulusal Kongresi’nin (INC) Genel Sekreteri Priyanka Gandi Vadra hükümetten cevap beklediğini belirtti, hükümetin İsrail ajanlarını gazetecilerin, avukatların, aktivistlerin, siyasetçilerin telefonlarını takip etmek için tuttuğu iddialarının gerçek olması durumunda insan haklarının ihlal edildiğini, ulusal güvenlik ile ilgili ağır sonuçları olan bir skandal olacağını söyledi.

INC politikacılarından Randip Sing Surjivala ise Narendra Modi yönetiminin aktivist ve gazetecilerle uğraştığını öne sürdü.

Surjivala, Hindistan Yüksek Mahkemesi’nden hükümeti sorumlu tutması gerektiğini belirterek, gazetecilere, aktivistlere ve muhalefet liderlerine casusluk yapan ve vatandaşlarına suçlu gibi davranan bir hükümetin ülke demokrasine liderlik etme hakkını kaybettiği vurguladı.

Sosyal medyada da tepkilerini dile getirdi, Hindistan’ın gözetleme ülkesine dönüştüğünü kaydetti.

Hindistan Hukuk ve Adalet ile İletişim, Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Ravi Shankar Prasad, Hindistan hükümetinin WhatsApp üzerinden Hindistan vatandaşlarının gizliliğinin ihlal edilmesinden endişeli olduğunu açıkladı.

Prasad, WhatsApp’tan açıklama beklediklerini belirterek, WhatsApp’tan ihlal türünü ve milyonlarca Hint vatandaşının mahremiyetini korumak için ne yaptığını açıklamasını istediklerini kaydetti.

İsrailli siber gözetim firması NSO Group’un, gazeteci, akademisyen ve aktivistlerin yer aldığı 20’nin üzerinde Hindistan vatandaşını WhatsApp üzerinden takip ettiği söyleniyor.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close