Gündem

Tapuda düşük beyana son

TBMM’ye sunulan 45 maddelik vergi paketi, konut alım-satımında da yeni dönem başlatacak.

Yeni vergi paketi ile bölge emsal değerinin altında satış yapanlara ceza verilecek. Yasal düzenleme ile tapu harcı için vatandaşın değil, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün belirlediği gerçek değer esas alınacak. Mevcut uygulamaya göre tapu sahibinin beyanının yanı sıra rayiç bedel esas alınıyordu. Bu nedenle de örneğin 500 bin liralık ev satın alan kişi 300 bin lira beyan ederek daha az tapu harcı ödeniyordu.

Normal şartlarda alıcı ve satıcı eşit olmak üzere toplam 15 bin liralık tapu harcı ödenmesi gerekirken, aynı ev için düşük bedel gösterilmesi nedeni ile ödenen tapu harcı 9 bin lirada kalıyordu.

Yasal düzenleme ile tapu harcı gerçek değerden yatacağı için düşük beyan dönemi de rafa kalkacak. Konut ve işyeri satışlarında devletin uğradığı vergi zararı da böylece son bulacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan bulunan Remax Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, vergi paketi ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile taşınmaz değerleme sistemi üzerinden emsal konut fiyatlarının esas alınacağını, böylece konutların gerçek fiyatlarının belirleneceğini söyledi.

Başaran, bu sayede örneğin 500 bin liralık konut alan kişinin vergisini bu değer üzerinden yatıracağını, verginin yarısını evi alanın yarısını da evi satanın ödeyeceğini bildirdi.

Başaran, düşük beyanın sonradan tespit edilmesi durumunda aradaki farkın yanı sıra yüzde 25 oranında vergi ziyaı cezasının alınacağını bildirdi.

Evrim Kırmızıtaş Başaran, gayrimenkul alım ve satımlarında gerçek değer üzerinden beyanda bulunmanın son derece önemli olduğuna vurgu yaparak, “Evinizi nakit ya da banka kredisiyle aldıysanız tapuda gerçek alım-satım bedelini bildirin. Çünkü devlet eksik bildirimi çok kolay tespit edebiliyor” uyarısı yaptı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close