Dünya

Hong Kong polisinden gerçek mermi

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde devam eden protesto gösterilerinde polisin gerçek mermi kullanması neticesinde bir göstericinin yaralandığı belirtildi.

South China Morning Post’un (SCMP) haberine göre vurulan gösterici ameliyattan çıktı ve yoğun bakım ünitesinde tedavisi devam ediliyor.

Gösterilerin devam ettiği Hong Kong’un çok sayıdaki bölgesinde ana caddelerin ulaşıma kapandığı belirtilirken, bölgedeki metroların yönetimini üstlenen Hong Kong MTR’nin doğu demir yolu hattındaki raylara atılan cisimlerden dolayı seferlerine ara verdiği, göstericilerin Hong Kong’un Kwai Fong bölgesindeki bir treni ateşe vermesi nedeniyle de ulaşımda aksamalar yaşandığı vurgulandı.

Göstericiler alışveriş merkezinin yanı sıra metro istasyonuna zarar vermişti.

Gösterileri destekleyen bazı milletvekilleri gözaltına alınmış, bazıları da ifade vermeleri için karakola davet edilmişti.

Gösterilerde, 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Chow Tsz-lok  çatışma sırasında katlı otoparktan düşerek yaralanmış ve hayatını kaybetmişti.

Hong Kong yönetimi, “şüphelilerin” Çin ana karası, Çin’in Makao Özel İdari Bölgesi ve Tayvan’a iadesini kolaylaştıran kanun tasarısını parlamentoya 3 Nisan’da sunmuştu.

Tasarının, Hong Kong’un özerk yönetim yapısı ve yargı bağımsızlığını zedelediğini, kenti Çin merkezi yönetiminin güdümüne sokacağını belirten muhalefet, haziran ayının başında büyük kitlesel protestoları başlatmıştı.

Protestoların şiddetini artırması üzerine de Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam, temmuz ayında tasarının “öldüğünü” açıklamış, gösterilerin devam etmesi üzerine de 4 Eylül günü tasarının geri çekileceğini ilan etmişti.

Tasarı, 23 Ekim’de resmi olarak geri çekilmişti ancak protestocular, “demokratik reform” talepleriyle eylemlerini sürdürüyor.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close