Politika

Şentop: İnsanlığın vicdanına sözcülük ediyoruz

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, umudunu Türkiye’ye bağlayan yüz milyonlarca insana karşı tarihten, kültürden ve inançtan gelen sorumluluğunun olduğunu, Türkiye’nin büyük bir medeniyetin varisi konumunda bulunduğunu belirterek, “Vicdan medeniyetinin mensuplarıyız. Bugün de insanlığın vicdanına sözcülük ediyoruz” dedi.

“Altın küle düşse de altındır” kelimelerini kullanan Şentop, sanayinin 4.0 çağına girerken Türkiye’nin aslını, inancını, iddiasını yeniden hatırladığını vurguladı.

UNESCO’nun yakın zamanda yayımladığı bir rapora göre dünyada 781 milyon kişinin okur-yazar olmadığının belirlendiğini belirten Şentop, Türkiye’nin okur-yazarlık liginde yüzde 98’ler seviyesine çıkmayı başardığını söyledi.

Türkiye’nin 25 milyon öğrencisi olan ülke olduğuna dikkat çeken çekti Şentop, ülkede dünyada 143 ülkenin nüfusundan daha fazla öğrencinin olduğunu, değerlendirilebilirse muhteşem bir genç nüfusun bulunduğunu bildirdi.

Çocukların, gençlerin geleceklerine umutla bakmalarını istediklerine vurgu yapan Şentop, “Çünkü onlar bizim kökü mazide olan atimiz. Bu sebeple istikbalin güçlü devleti, gelişmiş milleti olmak için çocuklarımızı, gençlerimizi yarının dünyasına hazırlamaya gayret ediyoruz” diye konuştu.

Şentop, “Çocuklarımızı, gençlerimizi gelecek hedeflerimiz doğrultusunda yetiştirebilirsek mutlaka başarırız. Başarmanın birinci şartı çalışmak, inanmak ve ümitli olmaktır. Bizim kitabımızda ümitsizlik diye bir şey yok” ifadelerini kullandı.

Allah’ın dünya nimetlerinden yararlanılabilmesi için için insanlara “çalışın, gayret edin” diye emrettiğini, kulları arasında da ayrım yapmayacağını beyan ettiğini söyleyen Şentop, Allah’ın “insan için ancak çalıştığının karşılığı vardır” uyarısını yaptığını ifade etti.

Şentop, “Yani Müslüman olmamız sebebiyle bize dünya nimetlerinden özel kontenjan ayırmadığını belirtiyor. O halde yapmamız gereken okumak, çalışmak, adaletli ve ahlaklı olmak. Eğer böyle yaparsak yarının dünyasında yerimiz olur” şeklinde konuştu.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close