Siyaset

CHP: Her 3 gençten 1’i işsiz

Dün açıklanan TÜİK’in işsizlik rakamlarını değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, TÜİK verileri incelendiğinde genç nüfusta tarım dışı işsizlik oranının yüzde 32,8 olduğunu, bu göstergenin, şehirlerde yaşayan 15-24 yaş arasındaki 3 gençten 1’inin işsiz olduğunu gösterdiğini söyledi.

Erdoğdu, 2019’un Ağustos ayı işsizlik oranının, son 15 yılın en yüksek ağustos ayı işsizlik oranına ulaştığını belirtti.

Yaz aylarının sunduğu fırsatlara rağmen resmi işsizlik oranının yüzde 14 olduğunu vurgulayan Erdoğdu, sabit sermaye oluşumunun küçüldüğüne, aynı ay ihracatın yüzde 17, yatırım malları ithalatının yüzde 37, ham madde ithalatının ise yüzde 15 oranında azaldığına dikkati çekti.

Erdoğdu, sanayi üretim endeksinin bir önceki döneme göre 21 puan azaldığını ve bunun ekonomide “sürünme hali” denilen slumpflasyonun sürdüğünün işareti olduğunu belirterek, yoksul aileler için yıllardır dile getirdikleri aile sigortası bir an önce hayata geçirilmesini ve derhal üretim ekonomisine geçilmesi gerektiğini bildirdi.

Genç nüfustaki işsizlik oranlarına da değinen Erdoğdu, TÜİK verilerinin incelenmesi sonucunda genç nüfusta tarım dışı işsizlik oranının yüzde 32,8 olduğunu ifade etti. Erdoğdu, “Bu, şehirlerde yaşayan 15-24 yaş arasındaki 3 gençten 1’inin işsiz olduğunu gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kadını iş ile buluşturmamanın ülke için faturasının ağır olduğunu kaydeden Erdoğdu, Türkiye’de kadınların iş gücüne katılım oranının OECD ülkelerindeki kadar olması durumunda bugün milli gelirin 250 milyar dolar daha fazla olup kişi başına gelir 8 bin 752 dolar değil, 4-5 bin dolar daha üzerinde olacağını kaydetti. Erdoğdu, “Yani kadını iş ile buluşturamamanın kişi başı maliyeti oldukça yüksek. Çünkü kadın işgücünün çalışma hayatına dahil edilmesi, toplumsal kalkınmada önemli bir etken” diye konuştu.

Erdoğdu, son günlerde görülen intihar olaylarının temelinde de ekonomik krizin olduğunu öne sürdü.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close