Politika

Soylu: Resulayn ve Tel Abyad’a girdik

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Antalya’nın Belek Turizm Merkezi’nde bulunan bir otelde, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) Kapasite Güçlendirme Projesi kapsamında düzenlenen “Yönetici Eğitimi Semineri” programına katıldı.

AK Parti iktidarına kadar Türkiye’deki yatırımların bitirilemediğini söyleyen Soylu, Türkiye’nin bir dönem yalnızca ranta bakan müteahhitlerin esiri olduğunu, AK Parti iktidara gelmeden önce, yıllarca eskalasyondan (ihalelerde sözleşme fiyatının maliyetlerdeki artışa göre güncellenmesi) para kazanmayı düşünerek kamu dairelerini de kendi güzergahına alan, bir binanın ortalama 8 ila 8,5 yılda bitirildiği bir dönemin yaşandığını vurguladı. Soylu, bunun nedenini “Enflasyon var. Ne kadar uzatırsam o kadar para kazanırım düşüncesinin olduğunu söyledi.

Günümüzde büyük projelerin bile ortalama 2 ile 2,5 yılda bittiğini ve Türkiye’nin büyük projeler yaptığını vurgulayan Soylu, “Artvin’e gidip gördüğümüz baraj, benim bir kere daha ülkeme olan inancımı kat ve kat daha yukarı çıkardı. Köprüler, uçsuz bucaksız şehir hastaneleri, hizmetlerinde en ufak bir eksikliği olmayan şehir hastaneleri var” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin köklü devlet geleneğiyle barış ve huzur götürdüğü yerleri imar ettiğine de değinen Soylu, Resulayn ve Tel Abyad’daki hizmetlerden örnekler verdi.

Soylu, “Resulayn ve Tel Abyad’a girdik. 2 bin 200 yıllık devlet geleneğimizin bütün anlayışını orada ortaya koyuyoruz. Onun için kapasite arttırmalıyız. Hemen hastanelerimizi yaptık. Hemen elektrik hatları, yollar, birtakım kamu binaları tamir edildi. Hemen kollar sıvandı, işe girişildi. Bu 2 bin 200 yıllık bir devlet geleneğidir. Elbetteki öğreneceğimiz yerler var. Ama genel içerisinde biz dünyaya öğretici konumunda olmalıyız. Bizim medeniyetimiz buna sahip bir medeniyet” şeklinde konuştu.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close