Ekonomi

Ekonomi için yeşil ışık yenilenebilir enerji

Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi (İPM), “Yenilenebilir Enerjinin Sosyal ve Ekonomik Faydaları” başlığı ile düzenlenen konferansa ev sahipliği yaptı. Yenilenebilir enerjinin Türkiye’de istihdam, endüstriyel gelişim, hava kalitesi ve enerji arz güvenliğine etkileriyle ilgili gerçekleştirilen araştırmaların sonuçlarının paylaşıldığı konferansta, Türkiye güneş enerjisi sektörünün 2028 yılına kadar 1,36 milyar dolar, rüzgâr enerjisi sektörünün ise 33,3 milyar dolar değerinde sanayi üretimini sağlamasının öngörüldüğü ifade edildi.

İPM’den Ümit Şahin ve Pınar Ertör Akyazı ile IASS’tan Sebastian Helgenberger’in yaptığı açış konuşmaları ile başlayan konferansta şu konuların altı çizildi:

İklim Değişikliği Azaltımı Yan Faydalarının Kamu Kurumlarında Kapasite Geliştirme Aracılığıyla Yaygınlaştırılması” (COBENEFITS) projesi çerçevesinde hazırlanan rapora göre, Türkiye enerji üretiminde yenilenebilir kaynakların payını yükselterek sanayi üretim değerini artırabilecek.

Değer zincirindeki toplam imalat değeri 2016 yılında 88 milyon dolar olarak hesaplanan güneş enerjisi sektöründe, var olan yenilenebilir enerji politikalarının izlenmesine devam edilmesi durumunda, 2028 yılına kadar 1,36 milyar dolar değerinde sanayi üretimi sağlanması öngörülüyor.

Gelecek 10 yılda güneş enerjisi alanında yapılabilecek 15-25 gigavatlık kurulu güç artışının ise sanayi üretimini 6,8 ile 11,3 milyar dolar artırması bekleniyor.

Değer zincirindeki toplam üretim değeri 2016 yılında 25,3 milyar dolar olarak hesaplanan rüzgar enerjisi sektöründe ise 2028 yılına kadar 33,3 milyar dolar değerinde sanayi üretimine ulaşılması öngörülüyor.

Aynı dönemde, rüzgar enerjisinde 13,3-23,3 gigavatlık ek kurulu güç için beklenen değer artışının 47,6-83,5 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close