Dünya

Netanyahu’un başı dertte

İsrail Başsavcısı Avichai Mandelblit, Başbakan Binyamin Netanyahu ile ilgili rüşvet, yolsuzluk ve görevi kötüye kullanma iddiaları ile dava açılmasına karar verdi. Netanyahu rüşvet almaktan suçlu bulunması durumunda 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılma tehdidi ile karşı karşıya

Netanyahu’nun zengin iş adamlarından hediyeler aldığı ve kendisiyle ilgili olarak da daha olumlu yayınlar yapılması için bazı medya kuruluşlarına ayrıcalıklar sağladığı öne sürülüyordu.

Netanyahu ise yöneltilen tüm suçlamaları reddediyor ve hem solcu muhaliflerinin hem de medyanın “cadı avına” maruz kaldığını savunuyordu.

İsrail’in tarihinde ilk defa bir başbakanın rüşvet, yolsuzluk ve görevi kötüye kullanma suçlarından yargılanması gündeme gelecek.

2009 yılında iktidara gelen Netanyahu, İsrail’in en uzun süre görev yapan başbakanı oarolarak biliniyor.

Netanyahu, yeni hükümet kurulana kadar başbakanlık görevine devam ediyor. Ayrıca İsrail yasaları gereği hakkında dava açıldıktan sonra da açılması istifa etmek zorunda değil.

Netanyahu’nun, İsrail Parlamentosu’ndan yargı dokunulmazlığı talebinde bulunması da söz konusu.

Gözlemciler, Başsavcı Mandelblit’in, Netanyahu’nun siyasi açıdan zor günler geçirdiği dönemde dava açma kararı aldığına dikkat çekiyor.

Seçimleri kazanarak hükümeti kurmakla görevlendirilen Benny Gantz İsrail Parlamentosu’nda çoğunluk desteğini alamadığını açıklamıştı.

Yaşanan bu gelişmenin ardından nisan ve eylül aylarından sonra tekrar seçime gidilmesi olasılığı gündeme gelmişti.

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ise milletvekillerinden 21 gün içinde yeni bir başbakan adayı üzerinde anlaşmalarını istemişti.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close