Dünya

Belediye meclisi üyelerinden protestoculara destek

Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nde yapılan seçimlerden zaferle çıkan demokrasi yanlısı belediye meclisi üyeleri, Hong Kong Polytechnic Üniversitesi kampüsünde polis kuşatması altında olan gösterici öğrencilere destek için eylem düzenledi.

Yeni seçilen yüzlerce demokrasi yanlısı belediye meclisi üyesi, Polytechnic Üniversitesi yerleşkesinde polis kuşatması altında olan 100 kadar protestocunun kampüsten çıkışına izin verilmesi için oturma eylemi yaptı.

Polis, bazı meclis üyelerinin öğrencileri teslim olmaya ikna etmeleri için kampüse girmesine izin verdi.

Bölge Emniyet Müdürü Ho Yun-sing, üniversitedeki işgalin polis operasyonuna gerek kalmadan sonlandırılması, protestocuların teslim olmaya ikna edilebilmesi içir aralarında polis yetkilileri, okul yöneticileri, sosyal hizmet görevlileri ve arabuluculardan oluşan “güvenlik timi” oluşturulacağını duyurdu.

Serbest bırakılan göstericilerin hemen gözaltına alınmayacağını belirten Ho, ihtiyaç duyan protestocuların yaşları gözetilmeksizin hemen sağlık yardımı alacağını, bu kişiler yeniden gözaltına alınmayacağını, kişisel bilgileri alındıktan ve fotoğrafları çekildikten sonra serbest bırakılacağını duyurdu. Ho, protestocu öğrencilerin haklarında daha sonda adli soruşturma yapılacağını vurguladı.

Ho, bin 100 protestocunun kampüsten çıktığını, bunların 800’ünün gözaltına alındığı, 18 yaş altında olduğu tespit edilen yaklaşık 300 protestocunun da serbest bırakıldığını söyledi.

Üniversite kampüsü içinde bulunan yaklaşık 100 protestocu, 9 gündür polis kuşatması altında.

Hong Kong’da yaz başından beri devam eden protestolarda, son haftalarda protestocular ile polis arasında yaşanan çatışma ve şiddet olayları artmıştı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close