Politika

Kalın: S-400’ler müstakil olacak

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya’dan S-400 alımı ile ilgili kararının bir gecede alınmadığını ifade ederek teknik detaylarla ilgili çalışıldığını, S-400’lerin NATO güvenlik sistemine ya da hava savunma sistemine entegre edilmeyeceğini söyledi. Kalın, “Kendi başına müstakil bir savunma sistemi olarak kalacak. Bu konudaki endişeler giderilebilir” dedi.

Türkiye’nin DEAŞ’la mücadeleyi yürütebileceğini ve ABD’ye bunun için PKK ve PYD’ye ihtiyaçları olmadığını, yalnızca hava desteği verilmesinin yeterli olacağını ilettiğini, ancak ABD’nin DEAŞ ile mücadele altında terör örgütlerini desteklemeyi seçtiğini vurguladı.

Kalın, PYD/YPG’nin DEAŞ’ı Batıya karşı pazarlık kozu olarak kullanmak istediğini kaydederek, “Onlara sahada PYD/YPG olmadan DEAŞ’a karşı başarılı olunamayacağını söylüyorlar. Biz başından beri buna karşıyız çünkü bir terör örgütüyle diğerini kullanarak savaşamazsın” diye konuştu.

Kalın, yıllardır milli güvenlikle ilgili endişelerini çeşitli platformlarda gündeme getiren Türkiye’nin, sınırlarını terör örgütlerinden koruma hakkına sahip olduğunu anımsattı.

Barış Pınarı Harekatı’nda Kürtlerin hedef alındığı ve özellikle Hristiyan azınlıkların taciz edildiği gibi iftiraların gerçek olmadığını bildiren Kalın, bunların terör grupları tarafından ortaya atıldığını vurguladı.

Türkiye’nin “işkenceye sıfır tolerans” politikası yürüttüğünü belirten Kalın, bu işkence iddialarını ortaya atanların Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) hükümeti devirme girişimi ve PKK’nın terörist faaliyetlerinden söz etmediğini söyledi.

Kalın, Türkiye’nin 7 yıldır milyonlarca mülteciye sahip çıkarak büyük bir krizi önlediğini ve bu konuda takdir edildiğini de dile getirdi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close