Teknoloji

İstanbul metrosuna ödül

İstanbul metrosu, dünyanın en prestijli organizasyonları arasında yer alan AEC Mükemmellik Ödülleri 2019’da (AEC Excellence Awards 2019) büyük ödülü kazandı. Bu yıl Türkiye adına bir ilkin yaşandığı yarışmada İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen “İstanbul Geneli Raylı Sistem Tasarım Hizmetleri” ve “Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metrosu” projeleriyle başvuru yapan Yüksel Proje, Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) kullanılarak tasarlanan her iki projede de büyük ödülü kazandı.

Dünya genelinde Autodesk yazılımlarıyla hayata geçen projelerin yarıştığı ve bu yıl 8’incisi gerçekleştirilen AEC Excellence Awards, “sektörün oscarı” olarak nitelendiriliyor. Dünyanın her yerinden mimarlık, mühendislik ve inşaat alanında BIM ve yeni teknolojilerin kullanıldığı projeler; altyapı tasarım, üstyapı tasarım ve yapım kategorilerinde görücüye çıkarılıyor.

40 ülkeden yapılan 230 başvuru arasından ilk kez Türkiye’nin; üstelik 2 proje ile birden şampiyon olduğu yarışmanın ödül töreni Amerika’daki Autodesk University etkinliğinde yapıldı. “Altyapı Tasarımı-Orta Ölçekli Projeler” kategorisinde ödülü İBB Raylı Sistem Projeler Müdürü Aslı Şahin Akyol alırken, “Altyapı Tasarımı-Orta Ölçekli Projeler” kategorisinde yer alan ödülü ise Gülermak-Nurol-Makyol ve Yüksel Proje ekibi teslim aldı. Projelere bir ödül de 3 Aralık’ta İstanbul’da düzenlenecek Autodesk İnşaat Sektörünün Geleceği Zirvesi’nde verilecek.

Tasarım çalışmalarının İBB Raylı Sistem Projeler Müdürlüğü tarafından Yüksel Proje-Metro İstanbul Ortaklığı’na yaptırılan İstanbul Geneli Raylı Sistem Projesi, 2023’te tamamlandığında mevcut 5 metro hattına bağlanan 11 istasyondan oluşacak olan 16 km’lik metro hattının tasarımını içeriyor.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close