Gündem

Türkiye’nin geleceği tarım

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Uluslararası İş birliği Platformu tarafından bu yıl “Yeni Bir Dünya Düzenine Doğru” temasıyla 10’uncu kez düzenlenen Boğaziçi Zirvesi, Çırağan Sarayı’nda sektör temsilcilerini buluşturdu.

Zirve kapsamında “Akıllı Tarım ve Gıda” başlığıyla konferans düzenlendi. Konferansta Dünya Gazetesi Köşe Yazarı Ali Ekber Yıldırım’ın moderatörlüğünde Migros Ticaret A.Ş. İcra Kurulu Üyesi Cem Rodoslu ve İstanbul Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakkı İsmet Aral görüşlerini paylaştı.

Sürdürülebilir tarım çalışmalarına yönelik bilgiler veren Migros Ticaret A.Ş. İcra Kurulu Üyesi Cem Rodoslu, tarımın Türkiye’nin geleceği olduğunu, bu nedenle hem ülkeye hem de dünyaya karşı sorumlulukların olduğunu dile getirdi.

Rodoslu, “Migros olarak Türkiye’de ilk kez İyi Tarım Uygulamaları (İTU) ile üretilen ürünleri tüketicilere sunan perakendeci olduk. Ciromuzun yüzde 77’si tarıma dayalı olarak gerçekleşiyor. 9 yılda 800 bin ton İTU ve organik sertifikalı meyve ve sebzeyi müşterilerimize ulaştırdık. Tavuk ve hindi ürünlerimizin yüzde 100’ü İTU sertifikalı. 3 yılda 1 milyon 300 bin litre İTU’lu çiğ süt satışı gerçekleştirdik. İTU sayesinde tarımda kullanılan kimyasal oranı yüzde 40 azaldı” diye konuştu.

Rodoslu Türkiye’de tarım alanında önemli bir yere sahip olan kooperatiflere, üreticilere alımlarda öncelik sağladıklarını ifade ederek, “Türkiye’nin her bölgesinde meyve sebze alım bölgemiz var, 400 bin ton meyve sebze alımı yapıyoruz. 2250 kişilik dev bir manav kadromuz var. Sadece sebze ve meyve değil, et konusunda da dünyanın en gelişmiş tesislerinden biri olan MİGET’e sahibiz. 2700 kasabımızla 70 bin ton kapasiteyle hizmet veriyoruz. Yılda 30 bin ton beyaz et, 27 bin ton da peynir alımımız var” şeklinde konuştu.

 

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close