Dünya

Lübnan’da ekonomi protestosu

Lübnan’ın çok sayıdaki şehrinde binlerce Lübnanlı toplanarak ülkedeki ekonomik durumu protesto etti yeni hükümetin kurulmasını istedi.

Ülkede 17 Ekim’de başlayan gösteriler, başkent Beyrut’un yanı sıra kuzey ve güneydeki kentlerde de devam etti.

Beyrut’un farklı noktalarında toplanan protestocular, yönetici kesim ve Lübnan Bankası’nın izlediği mali politikaların aleyhinde slogan attı ve Lübnanlı sanatçı Marsel Halife’nin şarkıları ile birlikte dans etti.

Kuzeyde bulunan Trablusşam şehrindeki gösterilerde ise geçen hafta yaşanan arbedede gözaltına alınanların serbest bırakılması ile ilgili olarak sloganlar atıldı.

Güneydeki Sayda şehrindeki göstericilerin sloganları da hükümetin bir an evvel kurulması üzerinde yoğunlaştı. Protesto gösterileri sırasında kendini yakmaya kalkan bir kişi güvenlik güçleri tarafından engellendi.

Baalbek şehrinde de yaklaşık 800 kişilik bir grup, Lübnan bayrakları taşıyarak hedeflerini gerçekleştirinceye kadar meydanlarda kalmaya devam edeceklerini ifade etti.

Lübnan’da hükümetin iletişime ve özellikle sosyal iletişim ağı WhatsApp uygulamasına vergi getirme girişimine tepki olarak 17 Ekim’de başlayan protestolar, kısa sürede ülkenin dört bir yanına yayılmıştı.

Gösterilere 13 gün direnen Başbakan Saad el-Hariri, 29 Ekim’de istifasını sunmak zorunda kalmıştı.

Ülke genelinde küçük eylemlerle protestolarını sürdüren göstericilerin, iç savaşın sona erdiği 1990’dan bu yana yönetimi paylaşan siyasi partilerin oluşturduğu kabine yerine teknokratlardan oluşan bağımsız ve küçültülmüş bir hükümet kurulması, erken seçime gidilmesi ve yolsuzluğa bulaşan yöneticilerin yargılanması gibi talepleri bulunuyor.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close