Ekonomi

Efsane Cuma KOBİ’lerin gelirlerini artırdı

Kasım ayında düzenlenen “11.11 Bekarlar Günü” ve “Efsane Cuma2 indirimleri, üreticiyle tüketiciyi sevindirdi. KOBİ’lerin e-ticaret üzerinden sattıkları ürün sayısı 11 Kasım’da yüzde 176 arttı. Efsane Cuma indirimleriyle de bu oran yüzde 350’yi aştı. Kasım ayı e-ticarette en yoğun ay oldu, yıl ortalamasına göre cirolar da 6 kat artış gösterdi.

İndirimlerle tüketicilerin ilgisiyle karşılaşan e-ticaret siteleri, kimi zaman taleplere yetişemedi, E-ticaret altyapı sağlayıcısı IdeaSoft’un hizmet verdiği 7 bin 500 e-ticaret sitesinin verilerine göre, “Siber Pazartesi2 ile birleşen “Efsane Cuma” indirimlerinde sipariş sayısı 6 kat arttı, elde edilen ciro ise 5 kat büyüdü. İndirim kampanyalarıyla birlikte gelirde yaşanan artışlar özellikle KOBİ’leri rahatlattı. Ekonomiye de canlılık geldi.

Kasımdaki indirim günleri sadece üretici ve satıcılara değil tüketicilere de önemli yarar sağladı. En fazla indirim giyim sektöründe görülürken kozmetik, gıda, takı ve kırtasiye de en fazla indirim uygulanan diğer kategoriler oldu. KOBİ’lerin yıl genelinde ortalama 360 TL’lik sepet ortalamasına sahip olduğunu belirten IdeaSoft CEO’su Seyhun Özkara, indirim dönemlerinde sepet ortalamalarında önemli düşüşlerin görüldüğünü bildirdi. Özkara, “İlk olarak 11.11 indirimlerinde sepet ortalaması 320 TL’ye düşerken, yılın son indirimi olan Efsane Cuma ve Siber Pazartesi’nde sepet ortalaması 277 TL seviyelerine indi. KOBİ’ler için sepet ortalamasındaki düşüş olumsuz yorumlanabilir ancak, indirimlerle oluşan ticari hacim, sepet tutarındaki düşüşü oldukça iyi sübvanse etti. Hem üretici hem satıcı hem de tüketiciler için ticari anlamda oldukça güzel bir ayı geride bıraktık” ifadelerini kullandı.

Kasımda e-ticaret sitelerinden alınan ürünler için yapılan ödemelerin yüzde 73,9’u kredi kartı, yüzde 21,3’ü kapıda ödeme ve yüzde 4,8’i havale ile yapıldı. İnternetten alışveriş yapılmasına karşın ödeme işlemini geleneksel usule göre sürdüren tüketicilerin de olduğunu anımsatan Özkara, “Bir kesim tüketici, ürünü eline almadan ödeme yapmıyor ve bu nedenle kapıda ödeme seçeneğini kullanıyor. Kapıda ödeme seçeneğini tercih eden bir diğer grup tüketicinin ise e-ticaret alışkanlığı yok. Ancak e-ticarete karşı güven kazanıldıktan sonra kapıda ödemenin yerini kredi kartına bıraktığını görüyoruz. Tüketicilerin e-ticarete alışması için e-ticaret sitelerinin tüketicilere ödeme yöntemi noktasında alternatif sunması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close