Dünya

ABD’den Türkiye’ye yaptırım çağrısı

ABD Temsilciler Meclisi, 738 milyar dolarlık savunma bütçesi ile ilgili uzlaşmayı sağladı. Bütçe kapsamında Savunma Bakanlığı Pentagon’dan Rusya ve Çin rekabeti ile ilgili yeni adımlar atması talep edilirken, Türkiye’ye de S-400 füze savunma sistemi satın almasın nedeniyle yaptırım uygulanması çağrısı yapıldı. Ayrıca Kuzey Kore’nin nükleer silah geliştirmesinin önlenmesi konusunda da daha sert adımlar atılması istendi.

ABD Ulusal Savunma Bütçesi, F-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye verilmesinin de tamamen yasaklanmasını içeriyor. Söz konusu bu karar da Türkiye’nin NATO sistemleriyle uyumlu olmayan Rus S-400 füze savunma sistemleri satın almasına bağlanıyor.

Yasa kapsamında Başkan Donald Trump’ın Türkiye’ye yaptırım uygulaması gerektiği ifade ediliyor.

Bütçede yaptırım tavsiyesine konu olan diğer başlıklar ise Kuzey Akım ve Türk akımı boru hatları. Söz konusu boru hatları üzerinden Ukrayna’yı baypas ederek Avrupa’ya gaz ulaştırdığı gerekçesiyle Rusya’ya yaptırım uygulanması isteniyor.

ABD Ulusal Savunma Bütçesi kapsamında ayrıca Trump’a, Ukrayna’ya güdümlü ve gemisavar füzeleri sağlanmasını da öngören savunma desteği verilmesi amacıyla 300 milyon dolarlık bir kaynak kullanma yetkisi sağlanıyor.

Bütçe ayrıca Çin’den tren ve taşıma araçları satın alınmasına yönelik yasaklar getirirken Kuzey Kore’nin ithalat ve ihracatına yönelik kısıtlamalar öngörüyor.

Onaylanan bütçenin 658.4 milyar dolarlık kısmı Savunma Bakanlığı ve Enerji Güvenliği Programları, 71.5 milyar dolarlık kısmı devam eden savaş ve çatışmalara, 5.3 milyar dolarlık kısmı da doğal afetlere müdahale konularına ayrılmış durumda.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close