Dünya

AP’de Türkiye’nin Suriye politikasına eleştiri

Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleştirilen bir panelde Türkiye’nin Suriye politikasına eleştiri geldi.  Panele çok sayıda akademisyen, Avrupa Parlamenteri, siyasetçi, sivil toplum örgütü yetkilileri ve insan hakları savunucuları katıldı.

Avrupa Parlamentosu’ndaki Yeşiller grubu, ‘Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ ve ‘Alliance İnternationale’ tarafından düzenlenen panele Fransa’nın eski Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Yunanistan’ın eski Göç Bakanı İoannis Mouzalas, Brüksel Üniversitesi’nde (ULB) sosyoloji bölümünde öğretim üyesi olan Dr. Firouzeh Nahavandi ve eski Amerika Birleşik Devletleri diplomatı ve senatörü Peter Galbraith katıldı.

Yunanistan’ın eski Göç Bakanı İoannis Mouzalas, dört ay önce Rojava’ya gittiğini ve durumu yerinde incelediğini söyledi. Rojava’da Kürtler, Ermeniler, Arapların bir arada yaşadığını ve farklı bir devlet kurmaya çalışmadıklarını öne süren Mouzalas, “Türkiye için herhangi bir risk bulunmuyor. Bu durum Türkiye’yi endişelendirmemeli. İnsani kriz had safhada. Avrupa Birliği bölgede bulunan insanlara doğrudan yardımcı olmalı. Onların bölgeyi terk edip Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçmesini beklememeli. Durumun iyileştirilmesi için para yardımı yapılmalı. Avrupa Birliği Türkiye’ye mülteciler için yapılan yardımların benzerini Rojava’daki insanlar için de yapmalı” diye konuştu.

Panelde ayrıca “AB-Türkiye sığınmacı anlaşması” ve “BM, AB ve NATO’nun etkisiz kalmasının sebepleri” adlı konular ele alındı.

Panele daha önce Suriye’de çalışmalar yapan çok sayıda gazeteci de katıldı. Panelde Türkiye tek taraflı bir bakış açısı ile eleştirildi, Türkiye’nin yaşadığı sıkıntılar ise tamamen göz ardı edildi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close