Dünya

Hindistan’daki protestolarda binlerce kişi gözaltında

Hindistan’da Müslüman göçmenlerin vatandaşlık kapsamı dışında kalmasını sağlayan yasaya karşı çıkılan protestolarda binlerce kişi gözaltına alındı. Ülkedeki çeşitli eyaletlerde de internet erişimi askıya alındı.

Başkent Yeni Delhi’de aralarında Jamia Millia Islamia’nın da bulunduğu 3 metro istasyonu durağına giriş ve çıkışlar da kapatıldı.

Jamia Millia Islamia Üniversitesi’nde (JMI) öğrenciler, internet ve toplu ulaşımdaki kesintilere rağmen protesto gösterilerine devam ediyor.

Başkentte parlamento yakınında Jantar Mantar meydanında gösteri düzenlemek isteyen gruba polis izin vermedi.

Hindistan İçişleri Bakanı Amit Şah’ın Yeni Delhi’deki konutunun önünde gösteri düzenleyen aralarında muhalif Hindistan Ulusal Kongresi (INC) politikacılarının da bulunduğu kadınlar polisler tarafından gözaltına alındı.

Uttar Pradeş Başbakanı Yogi Adityanath, eyalet genelindeki gösterilerle ilgili yaptığı açıklamada, çevreye zarar verenlerden ve şiddet oluşturanlardan “intikam alacağız” ifadelerini kullandı.

Başkent Laknov’daki gösterilerde bir kişinin hayatını kaybetmesinin ardından eyaletin 14 bölgesinde mobil internet hizmetleri ve 6 bölgesinde telefon operatörlerinin mesaj gönderme servisleri askıya alındı.

Çıkan olaylarda 16’sı polis olmak üzere 35 kişi yaralandı, 3 bin 500’ün üzerinde kişi gözaltına alındı.

Polis, cuma namazı çıkışı olası protesto gösterilerine engel olmak için eyalet genelindeki cami çevrelerinde önlem aldı.

Maharaştra eyaletinin başkenti Bombay’da (Mumbai) özgürlük meydanında toplanan 25 binin üzerinde eylemci, yasa karşıtı gösteri düzenledi.

Gucerat eyaletinin Ahmedabad şehrindeki protestolarda yaklaşık 50 kişi gözaltına alındı.

Madya Pradeş eyaletindeki 52 bölgenin 44’ünde toplu bir şekilde bulunma yasaklandı.

Bihar eyaletinde, hafta sonu dükkan kapatma çağrısı yapıldı.

Karnataka eyaletinin Mangaluru bölgesinde 2 göstericinin hayatını kaybetmesi ve 20 polisin yaralanması sonucu mobil internet hizmetine erişim 48 saatliğine askıya alındı.

Eyaletteki bazı üniversiteler sınavları erteledi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close