Dünya

ABD’de senatörler Trump konusunda anlaşamıyor

ABD Senatosu’ndaki Cumhuriyetçi ve Demokrat liderler, Temsilciler Meclisi’nin azlini onayladığı Başkan Donald Trump’ın Senato’da nasıl yargılanması gerektiği konusunda bir anlaşmaya varamadı.

Demokratlar azil sürecine konu edilen belgelerin ve tanıkların soruşturmaya dahil edilmesini istiyor ve davanın “adil” olması için bu şartların garanti altına alınmasını talep ediyorlar.

Demokratların Senato’daki lideri Chuck Schumer, son dönemde ortaya çıkan ve Ukrayna’ya bazı şartlar karşılığında yardım edileceğini belirten elektronik postanın, şeffaflığın önemini bir kez daha kanıtladığını söyledi.

Cumhuriyetçilerin Senato’daki lideri Mitch McConnell ise tanıkların dinlenmesi tavsiyesini göz ardı etmediğini belirtti.

Ancak Cumhuriyetçiler ve Demokratlar yargılama sırasında tanıkların ifadesinin alınması konusunda uzlaşmaya varmadı.

Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi, Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump’ın azlini geçen hafta onaylamıştı.

Donald Trump’ın görevden alınıp alınmamasına ise onu yargılayacak olan Senato karar verecek.

Trump, ABD tarihinde hakkında azil süreci başlatılan üçüncü başkan. Ancak azledilmesi pek olası görülmüyor çünkü Cumhuriyetçilerin Senato’da çoğunlukta

Noel ve yılbaşı tatilinden dolayı Senato’daki yargılamanın Ocak ayında, tatil dönemi bittikten sonra yapılması bekleniyor.

Ancak Demokratlar bugüne kadar Temsilciler Meclisi’nde oylanan maddeleri ve suçlamaları Senato’ya vermeyi reddetti.

Belgeleri vermek için McConnell’dan, en azından tanıklardan dördünün ifade vermesi için garanti istiyorlar. Bu tanıklar ise halen Beyaz Saray’da çalışan ya da daha önce çalışmış olan ve Ukrayna konusuyla ilgili yakından bilgisi olan yetkililerden oluşuyor.

Donald Trump, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’e, 2020’deki seçimde Demokrat başkan aday adaylarından Joe Biden’ın ülkede yaptığı işlerle ilgili soruşturma açması için baskı yapmakla, bunu yaparken de başkanlık yetkilerini kullanmak ve Ukrayna’ya yapılacak maddi yardımı bu şarta bağlamakla suçlanıyor.

 

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close